Paper 23

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (22) overview next (24)

23 - TitleKurumsal Açık Kaynak Dönüşümü
AuthorsÇağlar Ülküderner, TÜBİTAK
PC MemberNo
Contact personÇağlar Ülküderner, caglar@tubitak.gov.tr, 03124685300/1903
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, e-donusum, eavrupa ve bilgi toplumu
17. Ozgur yazilim, acik kaynak, edevlet ve e-turkiye
Other Main Fields
Abstract + Keywords        Bilgi çağını yaşadığımız bu dönemde, bilgiyi kullanmanın, işlemenin ve saklamanın önemini artık tüm dünya kabul etmiş durumda. Günümüzde, bilgiyi işleme yöntemleri gereksinimlere göre değiştiğinden, özellikle bilginin üretildiği kurumlarda, bu ihtiyaçları karşılamanında doğal olarak tek bir standartı olamadığını görüyoruz. Bu nedenden ötürü bilgiyi işleyecek araçların seçiminde tüm parçaları görmek belki de yeniden yapılandırmak gerekmektedir.

        Sihirbazların çok bilindik bir numarası vardır: “Şapkadan tavşan çıkartma”. Bu numara çocuklar tarafından çok beğenilir. Acaba nasıl yapıyor diye araştırılır, hatta denenir. Genelde bir çoğu başarısız olur. Kendilerince yeni yöntemler geliştirirler. Önceden koydukları mendilleri ya da tavşandan küçük nesneleri çıkartırlar şapkadan. Başarılı olanları ise, o sihirbazlar tarafından eğitilenleridir. Onlara işin sırrı aktarılır ve onlar da tavşanları çıkartmaya başlarlar.

        Sihirbazlar, işin sırrını paylaşmaktan korkmadan, tüm çocuklara numaralarını öğretirlerse, bu çocuklar numaranın nasıl yapıldığını bulmak için geçirecekleri zamanı daha iyisini yapmak için kullanırlar ve yeni numaralar geliştirirler. Böylece bilgi paylaşılarak artmış olur. Büyüdüklerinde de aynı mantıkla işlerini yürütürler böylece kendilerini geliştirmek için daha fazla zamanları olur. Aynı mantıkla bir işi yapma maliyetleri de ciddi oranda azalır.

        Eğer işin sırrı sihirbazlar tarafından aktarılmazsa o numarada diğerleri gibi tarihe karışır. Bilgilerini paylaşmayan, kapalı kaynak kodlu yazılımların sonu da bunun gibi olacaktır.

        Bu bildiride bilgiyi paylaşmak için, bir kurumun açık kaynak koda dönüşümünde karşılaşılan güçleri, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve dönüşümün nasıl tamamlanacağına ilişkin bir yol haritası bulacaksınız.
Remarks

prev (22) overview next (24)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente