Paper 28

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (27) overview next (29)

28 - TitleİNTERNET YAYINCILIĞINDA ETİK VE HUKUKİ İHLALLER
AuthorsFeridun NİZAM, Gazi Üniversitesi
Serkan BİÇER, Gazi Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personFeridun NİZAM, fnizam@gazi.edu.tr, 0 312 231 81 85
Main Fields12. Elektronik yayincilik ve basin
19. Internet'in yasal boyutlari
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖzet: Yaklaşık 40 yıl önce internetin altyapısı oluşturmaya başlayanlar, internetin bu kadar gelişip, dünyayı adeta ele geçireceğini ve insanoğlunun internet ve dolayısıyla bilişim teknolojisi karşısında bu kadar aciz kalabileceğini hayal bile etmiyorlardı. Aslında atom bombası tecrübesini yaşayan insanoğlu, internetin de masumca başlayıp sonunda insanlığı yok edebilecek kadar tabiri caizse tehlikeli bir oyuncak haline geleceğini tahmin edip önlemlerini almalıydı. Şüphesiz, hemen her alanda olduğu gibi internet konusunda da hazırlıksız ve savunmasız yakalanan Türkiye’de internetin kullanılmaya başlamasından bugüne bir çok problemler yaşadı ve halen yaşamaya devam etmekte. Bu problemlere bir de teknolojiye yetişemeyen hukuk kuralları eklenince toplumsal düzenin temeli olan hukuk ve etik kurallarına karşı ihlaller de kaçınılmaz hale geldi.

        Bu çalışmada ülkemizde internetin akademik çerçeveden çıkıp yaygın şekilde kullanılmaya başlaması ve özellikle internet yayıncılığı alanının yeni bir medya türü olarak gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan etik ve hukuki ihlaller incelenmektedir.


Anahtar Kelimeler: İnternet, İnternet yayıncılığı, İnternet medyası, Etik
Remarks

prev (27) overview next (29)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente