Paper 32

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (31) overview next (33)

32 - TitleEğitimde Yeniden Yapılanmada Açık Kaynak Kod Uygulamalarına Bir Örnek (TTKB Öğretmenler Portalı)
AuthorsSerkan Düzgün, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
PC MemberNo
Contact personSerkan Düzgün, sduzgun@ttkb.meb.gov.tr, 905052381844
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, e-donusum, eavrupa ve bilgi toplumu
6. E-devlet, Kamu Aglari ve etkin devlet: Turkiye Deneyimleri
16. E-egitim, okullarin internete taşınması
17. Ozgur yazilim, acik kaynak, edevlet ve e-turkiye
Other Main Fields
Abstract + KeywordsMEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun yapmış olduğu çalışmaları öğretmenlerle paylaşmak ve paylaşılan bilginin değerlendirilmesi ve merkez-öğretmen, öğretmen-öğretmen arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla “Öğretmenler İçin Öğretmenlerle El Ele” sloganı altında "TTKB ÖĞRETMENLER PORTALI" adlı web sitesi kurulmuştur.
Söz konusu sitenin kurumun yaptığı çalışmalara ivedi sağladığı mutlak gerçektir. Öğretmenler arasındaki iletişim artmakla birlikte meb – öğretmen arasındaki iletişim kanalları açılmıştır. Portal tamamen kendine özgü bir sistemle; Mandrake Linux dağıtımı üzerine Apache web sunucu, mysql veritabanı sunucu, postfix mail sunucu, dosya transfer sunucu ve mailman mail liste sunucu Açık Kaynak Kod ile kurulmuştur. Portal “php” tabanlı php-nuke portal sistemi üzerine adapte edilmiştir. Hazır bir portal sisteminin kullanma gerekçesi ise kurumun dinamik yapısını dışa dönük hızlandırmaktır.
Öncelikli olarak kurumun yaptığı çalışmalar olan program geliştirme çalışmalarının gerçekleştirildiği pilot okullarda kullanılmaktadır.
Pilot okullarda görev yapan öğretmenlere yeni müfredata uygun materyaller haftalık olarak internetten verilmekte olup öğretmenin yeni müfredata yönelik bilgilerini artırmaktadır. Pilot olarak uygulanan öğretim programları 1 sene sonra bütün ülkede uygulandığı için bir önceki sene pilot okullara hitap eden materyaller bütün ülkeye hitap etmeye başlayacaktır ve de başlamıştır.
Bu bildiride "Portal"ın eğitim sistemine getirdiği yenilikler ve eğitim üzerine etkileri anlatılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Portal, Öğretmen, Yeni Müfredat, Yenilenen Öğretim Programları, Linux, Açık Kaynak Kod
Remarks

prev (31) overview next (33)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente