Paper 10

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (9) overview next (11)

10 - TitleYeni Ekonomi: Bir Konjonktur Dalgası mı? Yoksa yeni bir ekonomik Süreç mi?
AuthorsYrd.Doç.Dr. Adem Kalça, KTÜ İİBF
Araş. Gör. Aykut Ekinci, KTÜ İİBF
PC MemberNo
Contact personAykut Ekinci, aekinci@ktu.edu.tr, 04623773607
Main Fields13. E- ticaret, E-is, M-ticaret ve Yeni Ekonomi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsDünya ‘yeni ekonomi’ kavramıyla, ABD’nin 1990 sonrası dönemde yaşadığı güçlü ekonomik büyümeyle birlikte tanıştı. Dünyanın bir çok gelişmiş ekonomisinde yavaş büyümenin yaşandığı böylesi bir dönemde ABD’nin kaydettiği bu ekonomik büyümenin sırrı neydi? Büyümenin temel belirleyicisi verimlilik oranındaki kalıcı bir artış mıydı, yoksa bu bir çeşit konjonktürel genişleme dönemi miydi? Yıllar 2000’e yaklaşırken Avrupa Birliği Ülkeleri ve Japonya aynı sorunun cevabını arıyordu; ABD ekonomisi bilgi teknolojisine bağlı bir ekonomik devrim mi yaşıyordu? ABD ekonomisinin gerçekleştirdiği yüksek oranlı bilgi teknolojisi yatırımları ekonomiyi yeni bir trende (eğilime) mi taşıyordu? Ve acaba ABD ile her alanda rekabet etmek zorunda kalan AB Ülkeleri sanayi devriminden sonra dünyanın yaşayacağı bilgi teknolojileri devrimi için geç mi kalmışlardı?

Bu çalışmada, ekonomik büyüme ve konjonktürel dalgalanmalar açısından 'yeni ekonomi' kavramı incelenerek yukarıdaki soruların cevabı sorgulanmaktadır.

Anahtar kelimeler:Konjonktur Dalgaları, yeni ekonomi, Bilgi ekonomisi, ABD,AB
Remarks

prev (9) overview next (11)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente