Paper 26

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (25) overview next (27)

26 - TitleInternet ortamında Kent Bilgi Sistemi
AuthorsSelim Ergin, Parametre Araştırma Bilişim Planlama Limited Şirketi
Hatice Karaca, Parametre Araştırma Bilişim Planlama Limited Şirketi
PC MemberNo
Contact personSelim Ergin, sergin@parametre.com, 212 2757864
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, e-donusum, eavrupa ve bilgi toplumu
Other Main Fields
Abstract + Keywords Bilişim teknolojisinin gelişimi ile eş zamanlı olarak yerel yönetim bilgi sistemlerinin özellikle de Kent Bilgi Sisteminin internet ortamında aktif ve interaktif olarak son kullanıcıya sunulması mümkün olmuştur. Kent Bilgi Sistemi, coğrafi (mekansal) bilgi sistemlerinin kentlere uygulandığı bilgi sistemleridir. Kentsel binalar kütüğü envanteri, tematik haritalar ve demografik özellikleri içeren sosyal doku araştırması sonuçlarının internet ve intranet ortamında yayınlanabilmesi mümkün olmuştur.

Değişik kamu yönetim birimlerinin entegre olarak çalışmasının sağlanması, kente ait bilgilerin intranet ve internet yoluyla belli yetkilendirmelerle görülebilmesi, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasında yaygın bilgi alışverişinin yapılabilmesi ile, kaçak yapılaşma ve benzeri önemli sorunlarla etkin mücadele imkanı ysaratılmıştır.

İstanbul Zeytinburnu ve Silivri ilçelerinde yapılan ve internet ortamına taşınan Kent Bilgi Sistemi çalışmaları bu konuda örneklerdir.
ANAHTAR KELİMELER:Kent Bilgi Sistemi,Binalar Kütüğü, Sosyal doku
Remarkswww.silivri-bld.gov.tr
www.zeytinburnu.bel.tr

prev (25) overview next (27)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente