Paper 52

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (51) overview next (53)

52 - TitleBilgi Evreninden Evrensel Bilgi Merkezine: İnternet’in Düzenlenmesi.
AuthorsMeral Alakuş, IKM Consultancy, Halifax, Canada. Serbest Danışman.
Aytaç Yıldızeli, TUBİTAK Uzman Kütüphaneci; ÜNAK Başkanı. Ankara.
PC MemberNo
Contact personMeral Alakuş, meral_alakus@yahoo.ca, 0232 - 723 4859; 0532 224 2766
Main Fields11. E-Kutuphanecilik, Enformasyon kaynaklari, indeksleme ve tarama
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBilgi Evreninden Evrensel Bilgi Merkezine: İnternet’in Düzenlenmesi.

Web indeksleme(Web indexing); İndeksleme; (Indexing); Portallar (Portals); Thesaurus (Konusal dizin); Knowledge management (Bilgi Yönetimi); Bilgi Mimarlığı (Information Architecture); Standartlar (Standards).

Günümüzde bilgiye erişim sorunu giderek daha güç ve karmaşık bir duruma dönüşmektedir. Düzenli ve güvenilir bir ortam olan Kütüphanelerden, düzensiz ve güvencesiz bir ortamda var olan Bilgi Evrenini teknolojinin desteğiyle denetlemek önceleri büyük bir başarı olarak görüldü. Ancak büyük bir hızla artan bilgi, İnternet ortamında denetilemez duruma geldi. Bilgiye erişim sorunları da giderek büyüdü.

Sonuç olarak Kütüphaneciler ve Bilgi Yönetim Uzmanları bu alana ciddi biçimde el attılar ve çözümler getirmek amacıyla değişik kurallar, standartlar ve yöntemler oluşturuldu, uygulamalara başlandı. Henüz sorunlar aşılmış değil, ama Bilgi Evrenini düzenlemek ve güvenilir kılmak için değişik çalışmalar devam etmektedir ve devam edecektir.

Bu kapsamda öncelikle sorunlar tartışılacak, bundan sonra sorunlara çözüm getirmek amacıyla getirilen standartlar ve uygulanan değişik yöntemlere değinilerek bunlar kısaca açıklanmaya çalışılacaktır:

Standartlar ve Yöntemler:

• Anahtar sözcükler; Web haritaları; Web indeksleri.
• Thesaurus; Hiyerarşik düzen; Taxonomy; Metatags; Dublin Core.
• Bilgi mimarlığı (Information Management); İçerik Yönetimi (Content Management).
• Kullanıcılar; Dil Sorunları.
• Portallar; Gatewayler; Linkler.
• Özel Uyarı hizmetleri.

İnternet'te doğru ve güvenilir bilgiye erişebilmek için bir EVRENSEL BİLGİ MERKEZİ sistemi oluşturmak ve burada uluslararası standardlar uygulamak gereklidir. Bu alanda değişik sınıflandırma sistemleri kullanılmaya/denenmeye başlanmıştır. Bilgisayar uzmanlarının ve Bilgi Yönetim uzmanlarının bu konuda birlikte çalışmaları önümüzdeki yılların olmazsa olmaz koşullarındandır.


Remarks

prev (51) overview next (53)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente