Paper 93

Generated: Fri Dec 2 19:03:02 2005

prev (92) overview

93 - TitleAkıllı İstemciler ve Internet Ortamında Yenilikler
AuthorsKerem Özsü, Microsoft
PC MemberNo
Contact personGürkan Salk, gurkans@microsoft.com, 533 473 2423
Main Fields7. Yeni Internet teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + KeywordsAkıllı istemciler için aslında basitçe “Windows uygulamalarının muhteşem dönüşü” diyebiliriz. Internet ve ASP’nin yaygınlaşması ve önyüz uygulamalarının bakım ve yaygınlaştırılmasının 90lı yıllarda masraflı olması nedeniyle, bu tip uygulamalar gözden düşmüştü. Oysa tarayıcı önyüzlere geçmekle performans ve kullanılabilirlik yönünde birçok şey kaybedildi, çünkü zengin istemciler çalıştığı ortamın yerel kaynaklarını kullandığı için hem daha yüksek performans sağlıyor hem de Windows Forms altyapısını kullandığı için daha yüksek kullanılabilirlik sunuyorlardı.

Akıllı istemciler bu özellikleri internet üzerinden veri paylaşımı yetenekleri ile birleştiren bir çözüm olarak iki ortamın da avantajlarını birleştiriyor. Tabii akıllı istemciler sadece Windows Formlarından oluşmuyor. Örneğin Office System 2003 ile birlikte çalışabilecek uygulamalar yazmak isterseniz Visual Studio Tools for Office’ten faydalanabiliyorsunuz. VSTO olarak adlandırılan ve ilk defa Visual Studio .NET 2003 ile sunulan bu teknolojide Excel ve Word VSTO uygulamalarında Visual Studio 2005’in görsel tasarım ortamlarının kullanılması gibi geliştirmeyi kolaştırıcı özellikler yer alıyor. Mobil cihazlar için geliştirilen uygulamalar da akıllı istemci sınıflandırmasına dahil ediliyorlar. Mobil cihazlar için geliştirilmiş özel altyapı olan .NET Compact Framework’ün de 2.0 versiyonu Visual Studio 2005 ile birlikte yayınlanıyor.

Remarks

prev (92) overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente