Türkiye'de İnternet Konferansı 2006

ID67
TitleE-ATIKLAR VE ÇEVRE
Author(s)Author #1
Name: Ercan EFE
Org: Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi, Ziraat Fakültesi, KMaraş
Country: Turkey
Email: eefe___ksu.edu.tr

Other Author(s)
Keywordse-waste, environment, atık, çevre
AbstractE-ATIKLAR VE ÇEVRE

Ercan EFE

Günümüzde yaşamın her alanına girmiş bulunan elektrikli ve elektronik cihazlar korkunç boyutlarda üretilmekte ve kullanım dışı kalanlar büyük oranda doğaya atılmaktadır. Bu tehlike bilgisayarlar, yazıcılar, cep telefonları, her türlü elektronik devreler yanında elektrikli ev aletlerinden de kaynaklanmaktadır.

Asıl tehlike henüz çalışır durumda olmasına rağmen bir yenisi ile değişen e-atıklardan ileri gelmektedir. Örneğin cep telefonlarında yenileme süresi 1.5 yıl, bilgisayarlarda yenileme süresi 2-3 yıla kadar düşmüştür.

Yalnız ABD’de, yalnızca bir yılda atılan kalem pillerin miktarının dünyayı 6 kez saracak boyutta olduğunun, çevreye atılan bir hurda bilgisayarın 1000’den fazla çok zehirli madde içerdiğinin, Dünya e-atıklarının (çok zehirli) Çin, Pakistan, Hindistan gibi Asya Ülkeleri’ne ihraç edildiğinin daha geniş kitleler tarafından bilinmesi yararlı olacaktır.

Bu çalışmada e-atıkların boyutları, çevreye olan zararları, uygulanmakta olan ve gelecekte uygulanması olası tedbirler ele alınmaya çalışılacaktır.


Anahtar kelimeler: Tarım, çevre, atık
Topics• E-tarım, ve Tarımsal Bilişim
Comments
Paper 67.pdf (22KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC