Turkiye'de Internet Konferansi 2007

Öneri Özeti

ID14
TitleINTERNET İÇERİĞİNİN ÖĞRENME AMAÇLI KULLANILMASI
Author(s)Author #1
Name: BERKER KILIÇ
Org: DERMAN BİLİŞİM HİZMETLERİ VE YAZILIM GELİŞTİRME
Country: TURKEY
Email: berker.kilic__at__gmail.com

Other Author(s)
KeywordsArama Motoru, Araştırma Motoru, BDE, Materyal Geliştirme, Eğitim Materyali, Öğrenme Nesnesi, Ontoloji Nesnesi, Temiz Internet
AbstractInternet’in iş birlikçi yapısı, herhangi bir konunun, farklı anlama düzeylerinde konuların yayınlanmasına olanak sağlamaktadır. Bunun çeşitli konular üzerinde gerçekleşmesi ise, herhangi bir konuda herkesin kendine uygun, anlayabileceği içeriğe ulaşabilmesini ve konuyu öğrenebilmesini mümkün hale getirmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat programları ile öğrencilere kazandırmayı amaçladığı temel becerilerden bir tanesi de araştırarak öğrenebilmektir. Çünkü öğrenmeyi öğrenmek yeni bilgilerin araştırılıp bulunmasından sonra gerçekleşebilmektedir.
Müfredat programındaki bu becerinin öğrencilere kazandırılabilmesi için öğrencilerin araştırma yapmak konusunda eğitilmeleri gerekmektedir. Internet’in öğrencilerin araştırmalarında sıklıkla kullanılıyor olmasında dolayı, Internet’te araştırma yapmak özel bi konuma sahip olmalıdır.
Internet kullanıcısı öğrencilerin araştırma yapmak konusunda yeterince bilgi sahibi olmaları müfredat amaçları için büyük bir engeldir. Internet’in çok büyük miktarda bilgi içermesi, bu bilginin araştırmacı açısından önemli veya önemsiz olabilmesi ve sakıncalı içerik, araştırmacının önündeki diğer engellerdir.
Bu çalışma içerisinde öncelikle öğrencilerin araştırma yapma konusunda eğitilmeleri için hazırladığımız “İlköğretim 4. ve 5. Sınıflar İçin Araştırarak Öğreniyorum Kitap Setleri” ve araştırmalarını ilgisiz ve sakıncalı içerik ile karşılaşmadan yapabilmeleri için hazırladığımız “Öğrenciler İçin Araştırma Motoru” hakkında bilgi verilecektir.
Daha sonra ise bu çalışmanın daha sonraki aşamalarda ulaşmayı amaçladığı öngörüler ortaya konacaktır.
Topics• Turkiye'nin Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı
• Yeni Internet teknolojileri
• internetde zararli içerik ve sansür
• E-egitim, okullarin internete taşınması
• Internet'in sosyal boyutlari
Comments
Bildiri metin dosyası 2MB' dan büyük olduğu için gönderilememiştir. İletilmesi gereken mail adresini lütfen bildiriniz. berker.kilic__at__gmil.com - 0505 359 20 69
Paper not uploaded
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC