TitleMobile Democracy Platform Project
Author(s)Author #1
Name: Arif Muti
Org: Ecotel Company
Country: Turkey
Email: arif.muti__at__ecotel.com.tr

Author #2
Name: Gizem Kanadıkırık
Org: Ecotel Company
Country: Turkey
Email: gizem.kanadikirik__at__ecotel.com.tr

Other Author(s)
KeywordsYerel Yönetimler, Belediyeler, m-demokrasi, e-demokrasi, Hücre Yayını (Cellbroadcast), GSM, Mobil Telefon, İletişim, Mobil Teknolojiler, Katılımcı Yönetim, Geri Bildirim, Bilgi Çağı, Web arayüzü, Kentlilik Kültürü, Kent, Vatandaş, Kentli, Internet
AbstractMobil Demokrasi, Kentlinin, Kentin Yerel Yönetimleri ile kesintisiz ve hızlı bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabileceği, sosyal paylaşımın arttırılabileceği, vatandaşların bölgelerine ilişkin sosyal sorumluluk kazanmalarının desteklenebileceği; Kentli ve Kentlilik bilinci anlayışını ön plana çıkaran Sosyal Yaşama Tekniğidir.

Turkcell çözüm ortaklığıyla birlikte Ecotel firması, 2005 yılından bu yana Mobil Demokrasi Platformunu öncü belediyeler ile yürütmeye devam etmektedir. Mobil Demokrasi Platformu, temelde 2 unsur üzerine kuruludur bunlar 888 Yayıncell Bilgi Kanalı ve 3870 İnteraktif Katılım Kanalıdır. Bu iki uygulamanın amacı vatandaşla kurumların; özellikle belediyelerin birebir iletişimini minimum maliyet ile maksimum fayda anlayışı doğrultusunda gerçekleştirmektir.

Uygulamanın paydaşları arasında altyapı sağlayıcısı olarak Turkcell, yazılımsal çalışmaları ve yayın içerik kontrollerini gerçekleştiren Ecotel, yayın içerik kurgusunu ve sosyal inovasyonu sağlayan Mobil Demokrasi Derneği, içerik sağlayıcı kuruluş olarak yerel yönetimler ve son olarak faydalanıcı pozisyonunda vatandaşlar yer almaktadır.
888 Yayıncell Bilgi Kanalı ile yönetim, vatandaşlarına kentle ilgili her türlü bilgilendirme ve bilinçlendirme yayınlarını hücre yayın sistemini (cellbroadcast) kullanarak ulaştırabilmektedir. Bu yayınlar, Turkcellin tahsis ettiği 888 hücre yayın kanalı aracılığı ile Ecotelin geliştirdiği web tabanlı yazılım üzerinden ve üye kurumlar tarafından sisteme girilmektedir. Şu anda bu sistem altyapısına sadece Turkcell sahip olduğu için, Mobil Demokrasi Platformu 4 yıldır Turkcellin çözüm ortaklığı ile yürütülmektedir. Bu hizmeti almak isteyen vatandaşların tek yapması gereken, mobil telefonlarının hücre bilgi alım menüsünden, 888 kodlu hücre yayın kanalını aktif etmeleridir. En önemlisi 888 Yayıncell Bilgi Kanalı kişileri taciz etmez; sadece isteyen kullanıcılar bu uygulamadan yararlanır. Diğer bir önemli konu ise, Ecotel firmasının yayın editörleri tarafından gelen tüm yayınların kontrol edilmesi, siyasi ve reklâm içerikli yayın içeriklerine kesinlikle izin verilmemesidir.

Buna göre bazı yayın içeriklerimiz sırasıyla acil durum yayınları, uyarı yayınları, önemli gün ve kutlama yayınları, duyuru yayınları, belediye hizmet yayınları, bilgi yayınları, kentlilik bilincini geliştirme yayınları, kent ve gündem yayınları, vatandaşı sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirme yayınlarıdır.

Yönetimler vatandaşlarına 888 Yayıncell Bilgi Kanalı ile ulaşırken, vatandaşlar da her türlü istek, şikâyet, önerileri ve bilgi taleplerini yönetimlerine 3870 İnteraktif Katılım Kanalı ile SMS olarak iletebilmektedir. Bunun için vatandaşların tek yapması gereken 3870e 1 SMS bedeli karşılığında dilek, öneri ve şikâyetlerini SMS yoluyla bildirmeleridir.

Ayrıca bu iki kanalın ortaklaşa kullanımıyla, en kolay ve etkin şekilde Mobil Anket ve Referandumların yapılabilmesi mümkün kılınmıştır. Yönetim sorusunu, 888 Yayıncell vasıtası ile gönderebilmekte, vatandaş ise cevabını 3870 İnteraktif Katılım Kanalı aracılığıyla en hızlı şekilde gerekli mercilere iletebilmektedir.

Her belediyenin kendi mücavir alanı içinde yayın yapabildiği; ancak tüm Türkiyede aynı yayın kanalının (888) kullanıldığı Mobil Demokrasi Platformuyla ülke çapında bütünlük sağlanmıştır. Böylece vatandaşlar Türkiyenin hangi bölgesine giderse o yerel yönetimden yine o kent ile ilgili bilgi alabilecek duruma getirilmiştir. Aynı şekilde vatandaşın bulunduğu bölgedeki yerel yönetime öneri ve şikâyette bulunabilmesi için uygulamanın ikinci ayağı olan 3870 İnteraktif Katılım Kanalını kullanarak ilgili belediyenin adını yazdıktan sonra mesajın içeriğini doldurması ve 3870e SMS atması yeterli olacaktır.

Monte Carloda, Haziran 2007 döneminde gerçekleştirilen Global Messaging Awardsta, Mobil Demokrasi Platformu, kamusal alanda kar amacı gütmeyen proje dalında birincilik ödülü almış ve uluslararası platformda dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu başarı ile birlikte diğer ülkelerde de Mobil Demokrasi Platformunu başlatmayı ve bu çalışmayı gelecekte dünya vatandaşlarının Genel Bilgi Kanalı haline getirmeyi planlamaktayız.
Topics Demokrasi
Bilgi Toplumu
Yönetişim
Sosyal
Bilgi Ekonomisi ve Bilgi Toplumu
E-devlet, Kamu Ağları ve Etkin Devlet: Türkiye Deneyimleri
Mobil Ağlar, Teknolojiler ve Uygulamalar
E-iş, M-iş ve Yeni Ekonomi
Araştırma ve İnovasyon Ağları, 7. çerçeve, teknoparklar
Comments
Etkinliğinize konuşmacı statüsünde katılacak olan şirketimizin Genel Müdürü Sn. Arif Muti'dir.
Submission 34.pdf (1414KB)
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC