Paper 104

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (103) overview next (105)

104 - TitleV.M.D. (Virtual Medical Doctor) “Veni Medi Digi”
Authorsumut Erhan, Ankara Üniversitesi
Direnç Sakarya, Akdeniz Üniversitesi
Hamdi Akan, Ankara Üniversitesi
Dağhan Ekmekçioğlu, Ankara Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personUmut Erhan, pdadevelopment@tipchi.com, 0542 894 74 87
Main Fields12. Medikal Bilisim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsProjenin amacı : Mobil iletişimin en önemli cihazlarından biri olan cep bilgisayarlarını (Palm) medikal alanın içine adapte etmek ve hastane içi PalmOS destekli cihazlarla kurulu bir hasta takip,işletim ve yönetim sistemi kurmak.

Proje genel bilgileri :

Başlangıç tarihi : Şubat 2001

Uygulama alanı : Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı

Danışman : Prof. Dr. Hamdi Akan

Tüm dünyanın mobil iletişim içine girdiği çağımız içinde doktorlarımızın bu teknolojiden uzak kalması düşünülemezdi. Çağrı cihazları , internet , wap destekli cep telefonları derken artık cebimizde taşıyacağımız kitapların ve bir cebe sığan ofislerin çağına geldik.

Palmedikal Programlama ve Proje ekibi olarak içinde bulunduğumuz medikal alana yönelik mobil çözümler için oldukça yoğun bir araştırma çalışmasından sonra doktorların ihtiyaçlarını karşılayacak bazı sistemler üzerine yoğunlaştık. Bilindiği gibi hastanelerimizin bir çoğu artık hasta kayıt yazılımları ile sistemlerine hız getirmişlerdir. Şimdiki çözümler daha çok hasta kayıt bilgileri için kullanılsa da gelecekte bu tarz bir sistemden doktorlarında yararlanması kaçınılmazdır. Mobil iletişimin kelime olarak içinde var olan mobil kelimesi bu tarz bir sistem için farklı bir özellik olacaktır. Mobil – hareketli olma kolaylığını bize avuçiçimizde bilgileri kayıt etmemize yarayan bazı cihazlarla kazanmamız gereklidir. Bu aşamada ilk olarak karşılaştığımız teknik zorluk bu bilgileri kayıt edebilmek ve her an ulaşabilir olmaktır. Tüm dünyada palm genel adıyla bilinen bu tip cihazlar ülkemizde de doktorlar tarafından kişisel bilgi takibi için kullanılmaktadır. Tüm bu sistemlerde ortak işletim sistemi olan PalmOs , bu projede ana mobil platform olarak seçilmiştir. PalmOS uyumlu medikal-paramedikal yazılımlar ve takip yazılımları ile proje ülkemizde ilk olarak gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında doktorlar hasta başında anamnez bilgilerini not alabilecek, nöbet esnasında yapılacak işler için alarmla uyarılacak, istem formlarını anında gerekli merkezlere ileteceklerdir. Program yardımı ile bilgiler bir başka kullanıcı ile paylaşılabilecek ve istenirse kızılötesi printerlar yardımı ile anında çıktı alınacaktır.

“Veni Medi Digi ” sloganıyla tanıttığımız bu projede PalmOS tabanlı avuçiçi bilgisayarlar için geliştirdiğimiz programlar bir çok alt programdan oluşmaktadır. Proje bu programlara ek olarak yurt dışında geliştirilen ve kullanılan bazı diğer çözümleri de kapsamaktadır.

Dünyada sayılı merkezde örnek çalışmaları olan bu proje ülkemiz için bir ilk niteliği taşımaktadır. VMD projesi kapsamında programların geliştirilmesi tamamlanmış sistem içi denemelere geçilmiştir. Bu aşamadan sonra servis içi pilot calışmaya başlanacaktır.

Programlar :

Anamnex: Doktorların hastaları hakkında tüm anamnestik bilgileri kayıt anında not alabilecekleri bir program olup doktorlara kayıtlari hakkında istatistiki bilgileri de sağlamaktadır.

Nöbbet: Nobet zamanı ve servis içi yapılacak işlemlerin doktorlara önceden haber verilmesini , bu sayede işlerin çok daha hızlı ve düzenli yapılmasını sağlamak olan bu program ile tüm doktorlar arası koordinasyonda sağlanacaktır.

VMD: Hastalardan yapılacak istemlerin tek bir formda toplandığı 12 ayrı konuda tanısal amaçlı yaklaşık 350 istemin listelendiği form program ile doktorlar hasta başında form kağıtlarını kullanmadan anında ana bilgisayara ve ilgili yerlere aktarılabilecek kayıtlar yapabileceklerdir.

Ek Programlar: Doktorların kendi uzmanlık alanları ile ilgili olarak veya genel tıpla ilgili dokumanlara anında ulaşmasını ve değerlendirmelerini çok daha hızlı yapmalarını sağlayacak ek programlar da bu sistem içinde yer alacaktır.

Yukarıda özet bilgileri verilen programlar yardımı ile alınan notlar ve kayıtlar hem ana bilgisayara aktarılabilecek hem de bir başka kullanıcıya gönderilebilecektir. Servis içine kurulacak beam point - cradle point ve/veya kızıl ötesi yazıcılar ile bilgiler anında ana bilgisayara aktarılabilecek; ayrıca istenirse yazıcı çıktıları arada kablo olmadan alınabilecektir.

VMD projesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi , Ibn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Ana programların tasarımı ve yazılımı PALMEDIKAL ekibi tarafından yapılmış olup bazı yabancı kaynaklı yazılımların ülkemize adaptasyonu çalışmaları sürmektedir.

Tıpta her hekimin sürekli gereksinim duyabileceği referans dokümanlarının taşınması, VMD’ya entegre bir projedir. Spesifik uzmanlık alanına göre gerek duyulacak bütün veriler, ekibimiz tarafından Palm platformuna aktarılıp hekimlerimizin kullanımına sunulmaktadır. İlk etapta kullanıma sunulacak yazılımlar(genel başlık olarak) :

- Referans Textbook’lar
- Hastalıklar için Coding programları
- İlaç Rehberleri
- İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce sözlük
- Spesifik uzmanlığa göre online-MEDLINE takibi sağlayan programlar
RemarksYazılım, avuçiçi, Palmos, mobil, tıp, tıbbi, sağlık, hastane

prev (103) overview next (105)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente