Paper 15

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (14) overview next (16)

15 - Titleinet-trends 2002
AuthorsVolkan Gazioglu, INETD
PC MemberYes
Contact personVolkan Gazioglu, volkan@gazioglu.com, +90 (532) 744 1085
Main Fields14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + Keywordsinet-trends 2002

Tamam Internet çökmedi, ama ...
Türk bilişim profesyonelleri Internet 2002 trendlerini tartışıyor

Özet:

1996 yılında, Ethernet’in mucidi Bob Metcalfe, Internet’in çökebileceğini iddia etmiş, şaşırtıcı büyüme istatistiklerini gören insanları her an bir “deprem” olabilir korkusu sarmıştı.

Internet’in başarılı olmasının altında, çok karmaşık gibi gözükse de, basit ve dolayısıyla kolay erişilebilir bir teknoloji yatar. Bu basit teknolojinin üzerine bu güne kadar adeta bir yığılma oldu, fakat açıkça söylemek gerekirse, Internet son birkaç yıldır başarıdan çok başarısızlık öyküsü üretti. Metcalfe’nin iddiası gerçekleşmedi ama iddia edilen birçok teknoloji de, ya yaşam şansı bulamadı, ya da büyük hayal kırıklıkları uğrattı. E-posta’nın ve ICQ’nun müthiş başarısının yanında, uydudan Internet erişimi, set-top-box’lar, güvenli elektronik işlemler, % 100 servis garantisi, WAP ve daha birçoğu umulanı yaşatamadı bizlere. Uygulama sunucularının geleceği, XML, P2P, .NET, Linux ve diğerleri. 2002 yılında neleri konuşuyor olacağız?

Türk bilişim profesyonelleri, Internet’in dününe şöyle kısaca bir baktıktan sonra, ağırlıklı olarak 2002 yılının trendlerini tartışacaklar bu çalışma elde ettiği sonuçları kamuoyu ile de paylaşacaktır.


Amaç:

Internet’in gelişimine sadece seyirci olan değil, bu gelişimi gözlemleyip, trend analizleri ile kamuoyunu bilgilendiren ve bağlı oldukları kurumlara vizyoner katkılarda bulunmayı hedefleyen teknoloji profesyonellerini biraraya getirmek.
RemarksÇalışma Grubu

prev (14) overview next (16)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente