Paper 101

Generated: Tue Oct 23 01:03:02 2001

prev (100) overview next (102)

101 - TitleMammografik Bulguların Geniş Alanlı Bilgisayar Ağları Üzerinde Paylaşımını Mümkün Kılan Bir Veritabanı
AuthorsGökhan Ertaş, Boğaziçi Üniversitesi, Biyo-Medikal Mühendisliği Enstitüsü, İstanbul
H.Ö. Gülçür, Boğaziçi Üniversitesi, Biyo-Medikal Mühendisliği Enstitüsü, Bebek, İstanbul
E. Arıbal, Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul
A. Oysu, Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul
PC MemberNo
Contact personGökhan Ertaş, ertasg@boun.edu.tr, 212-358 15 40
Main Fields12. Medikal Bilisim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsMeme kanseri kadınlarda yaygın erkeklerde ise nadiren görülen kanserlerden biridir. Kadınlar arasında meme kanserinin kanser sebepli ölümlerde ikinci sırada olduğu rapor edilmektedir. Bununla birlikte erken aşamada teşhis edilen kadınlar bu ölümcül hastalıktan sağ olarak kurtulmaktadır. Mammografi erken meme kanseri tespitinde, yani lezyon ele gelir hale gelmeden önce, en iyi görüntüleme modalitesidir.
Klinik karar verme aşamasında önceki mammografik veriler çok önemli olduğundan dolayı yazarlar hastanın önceki kayıtlarına erişim için bir ilişkisel mammogram veritabanı sistemi geliştirmiş bulunmaktadırlar. Sistem mammografi modalitesi ile alınan görüntüleri, önceki bulguları ve hastaya ait bir takım tıbbi kayıtları saklamaktadır. Ayrıca geniş alanlı bilgisayar ağları üzerinden mammografik bulgulara hızlı ve basit erişimi sağlamaktadır. Bundan dolayı klinistyenler tarafından meme kanserinin gelişimini izlemek için bir araç olarak kullanılması mümkündür.
Veri tabanı, Amerikan Radyoloji derneği’ nin kısaca BI-RADS olarak adlandırılan Meme görüntülemede raporlama ve veri sisteminin gerekliliklerini yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemin örnek alınmasının sebebi standart kodlamada çok iyi bir kılavuz olmasıdır. Esneklik göz önüne alınarak açık veri tabanı bağlanabilirliği olan veri tabanı yapısı tercih edilmiştir. Geliştirilen sistemde otomatik hasta tanımlama ile yetkilendirilmiş hızlı ve basit hasta kayıtlarına erişim ”Touch Memory” teknolojisi kullanılarak sağlanmıştır. Düşük maliyete, kısa okuma erişim süresine ve benzersiz tanımlayıcıya sahip olması bu teknolojinin seçilmesindeki en önemli sebeplerdir.
Sistem yazılımı 32-bit Delphi programlama platformunda geliştirilmiştir. Yazılım kullanıcı dostu grafik ara yüze sahiptir ve MS Windows9x veya NT işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda koşturulabilmektedir.
Anahtar Kelimeler: Meme kanseri, Mammografi, İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi, Açık veritabanı bağlanabilirliği, Touch Memory, BI-RADS, Meme kanseri takibi.
Remarks

prev (100) overview next (102)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente