Paper 10

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

10 - TitleHaber sitelerine yönelik içerik analizi ve uygulamaları
AuthorsHalil İbrahim Gürcan, Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi
Çiğdem Batu, Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi
PC MemberNo
Contact personHalil Ibrahim Gurcan, higurcan@anadolu.edu.tr , 0222 3350580/2521
Main Fields
Other Main Fieldscontent analysis of news sites
Abstract + KeywordsÖZET
İnternetin yaygınlaşmasına bağlı olarak, internet kullanıcıları için haber siteleri, haber ediniminde öncelikli bir araç durumuna gelmiştir. Özellikle son dakika gelişmelerin yansıtılmasıyla birlikte, gün boyu ofisinde çalışan insanların gelişmeleri anında öğrenebilmelerinin yolu açılmıştır.

Haber siteleri, sürekli değişen içerikle yayımlandığı için diğer web sitelerinden ayrılmaktadır. Çünkü haber sitelerinde içeriğin, son dakika gelişmeleri de göz önünde bulundurulduğunda, neredeyse her saat farklı bir içerikle yayımlanması söz konusudur. Bu da haber sitelerinde içeriğe yönelik bir analiz yapılmasını, diğer web sitelerine göre biraz farklılaştırmaktadır.

Medyada yer alan haberlere ilişkin yapılan araştırmalarda içerik çözümleme, önemli bir araştırma yöntemini oluşturmaktadır. Bu yöntem sayesinde, medyada yer bulan haberlerin içeriğine yönelik sayısal veriler elde etme olanağı bulunmaktadır. Haber sitelerine yönelik de uygulanan içerik çözümleme yönteminin ne olduğu ve web’de nasıl uygulandığı, haber sitelerine yönelik yapılan içerik çözümleme araştırmalarının nasıl gerçekleştirildiği, bu araştırmanın sorununu oluşturmaktadır.

ANAHTAR KELİMELER
haber siteleri, haber içeriği, içerik çözümleme, içerik çözümleme uygulamaları
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente