Paper 109

Generated: Sun Dec 8 11:03:10 2002

overview

109 - TitleInternetin Reklam Mecrası Olarak Sunduğu Fırsatlar, Gelişimi ve Türkiye'deki Sorunları
AuthorsMeltem Özçelebi, MostlyNet Internet Strateji ve Teknoloji Danışmanlık
PC MemberNo
Contact personMeltem Özçelebi , meltemo@mostly-net.com , 216 418 1822
Main Fields8. Internet yayinciligi, alternatif medya
Other Main Fields
Abstract + KeywordsInternet çok cazip bir reklam mecrası olduğu halde, Türkiye’de beklediği düzeyde ilgiyi göremedi. Bunun bir nedeni olan ekonomik kriz, her sektörde olduğu gibi internet sektöründe de kendini gösterdi. Hatta krizin en büyük faturalarından birinin de internet reklam sektörüne kesildiğini söylenebilir. Bunun için genelde gösterilen başlıca sebep ise, İnternet’in henüz ‘rüştünü ispatlamamış’ bir mecra olmasıydı. Peki başka nedenler neydi?

Interaktif reklamların genel reklam pastasından hakettiği payı alması, kaynak yaratarak internetin Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunması açısından çok önemlidir. Bu nedenle, bildiride aşağıdaki noktalara değinilecektir:

1. Internetin bir reklam mecrası olarak -gerek hedefleme ve takip yetenekleriyle gerekse reel zamanlı kampanya performans optimizasyonu gibi özellikleriyle- sunduğu fırsatlar. Yurtdışında ve yurtiçindeki başarılı uygulama örnekleri.
2. Internet reklamcılığının doğuş yeri olan ABD’de ve Türkiye’deki gelişimi
3. Internetin özellikle Türkiye’de karşılaştığı engeller ve bunları aşmak için atılabilecek adımlar.

Ayrıca, Türk reklamverenlerinin reklam mecrası olarak internete güvenlerini artırabilecek bir reklam takip yöntemi olan Post Click Analysis yöntemi hakkında bilgi de yer alacaktır.

internet reklamcılığı, banner, yeni medya
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente