Paper 51

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

51 - Titlee-m-x... İş Çözüm Orta Katman Takımı : İlk 11 Nasıl Kurulur ?
AuthorsKoray Karataş, Siemens Business Services
PC MemberNo
Contact personKoray Karataş, koray.karatas@sbs.com.tr , 312-4636356
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBu dokümanda, ister e-iş, ister m-iş adına ne dersek diyelim, yakın geleceğimiz oluşturan iş çözümlerine ait orta katmanı oluşturan ilk 11 irdelenmektedir.
Sözkonusu 11 içinde :

·        Kullanıcı
·        Tarayıcı
·        Micro tarayıcı
·        Web işlevleri
·        WAP işlevleri
·        Portal işlevleri
·        İletişim işlevleri
·        Uygulama işlevleri
·        Entegrasyon işlevleri
·        Veritabanı işlevleri
·        Dizin İşlevleri

yer almaktadır.

Bu dokümanda, sözkonusu 11 faktörün her biri irdelenerek, ideal bir “orta-katman takımı” içinde ne şekilde bir araya getirilebilecekleri ele alınmaktadır.

Yakın geleceğin çözüm platformu için bir orta katman tasarlanmaya başlandığında –ki çoğu zaman haricen böyle bir iş adımı bile öngörülmemektedir- odak noktası çoğu zaman ürünlere kaymaktadır. Bu durumda da, çoğu zaman bir araya getirilmeye çalışılan legolar gibi, büyük resim yerine eksik kalan yahut üst üste binen noktaların çözülmesi öncelik kazanmaktadır. Oysa orijinal problem, e-,m-,x- iş bağlamında neyin, nasıl karşılanacağını belirlemek, ihtiyaçlara en uygun çözüme ulaşmaktır. Ürünlerden giden bir yaklaşım yerine çözümden giden bir yaklaşım tercih edilmelidir. Bu bildiride böyle bir yaklaşım örneklenmeye çalışılmıştır.
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente