Paper 59

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

59 - TitleBilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğretimde İnternet Yazarlığı
AuthorsYunus Alyaz, Uludag Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personYunus Alyaz, alyaz@uludag.edu.tr , 0090 224 442 92 04
Main Fields5. Egitim teknolojileri ve uygulamalari
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBilgisayar destekli (yabancı) dil öğretimi (BDDÖ), bilgisayarın çok işlevli bir daktilo olarak kullanımından etkilşimli işisel öğrenime kadar bir çok uygulamayı kapsar. BDDÖ, diğer bütün bilgisayar uygulamaları gibi, öncelikle yazılıma dayalı bir kavramdır. Ancak kitle öğretimine yönelik hazır yazılımlar her zaman öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değildir. Okulların kendi yazılımlarını üretmeleri ise bir dizi teknik ve ekonomik nedenle olanaksız gibidir. Fakat son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan yazarlık sistemler ve internet yazarlığı sistemleri, hem öğretmenlere kendi materyallerini geliştirme olanağı sunmakta, hem de önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Programlamaya gerek duymadan BDDÖ materyali geliştirmeye yarayan yazarlık sistemler öğretmenlere büyük kolaylıklar sağlar. Fakat bütü diğer öğretim programları gibi yazarlık sistemlerin de kısıtlılıkları vardır.
Bu çalışmada Bilgisayar destekli yabancı dil öğretiminin Bursa'daki durumu ele alınacak, BDÖ'nün gelişimine engel teşkil eden bazı sorunlara çözüm olarak önerilen yazarlık sistemler ve internet yazarlığı sistemleri tanıtılacak, yazarlık sistemlerin sunduğu eğitsel ve teknik olanaklar ele alınacak ve olası sorun ve eksikliklerin nasıl giderileceği konusunda önerilerde bulunulacaktır.

Anahtar Kelimeler : BDÖ, BDDÖ, İnternet, Yazarlık
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente