Paper 6

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

6 - TitleKablosuz Ağ Güvenliği - Kablosuz Ağlara Dikkat
AuthorsMurat Lostar, Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.
PC MemberNo
Contact personMurat Lostar, murat@lostar.com , +90-532-3567827
Main Fields9. Demokratiklesme, toplumsal denetim, siyaset
10. Duzenleyici Kuruluslar
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main FieldsBilgi Güvenliği - Information Security

Abstract + KeywordsKablosuz ağ kullanımı hızla artıyor. Türkiye'de de havalanlarından, kuaförlere kadar, kablosuz ağ üzerinden Internet kullanımı başladı. Peki, kablosuz ağlar yeterince güvenli mi? Şirketimizdeki kabloları çöpe atıp, hemen kablosuz ağlara geçiş yapmalı mıyız?

Bu yazı ve sunuş, IEEE 802.11b WLAN (Wireless LAN - Kablosuz Yerel Ağ) ile ilgili bilgi güvenliği problemlerini ve temel çözüm önerilerini sıralıyor.

İster evdeki Kablo Internet'e erişmek için kullanılsın, ister tarihi bir binaya taşınan şirketin inşaat problemlerini çözsün, kablosuz ağlar bize hareket serbestliği sağlıyor. Ancak, yararlarının yanısıra, ortaya çıkardığı yeni güvenlik problemlerini ve bu problemlerin çözümlerini de öğrenmeliyiz.

Anahtar Kelimeler:
kablosuz ağ, Wireless network, WLAN, IEEE 802.11b, WEP, SSID, bilgi güvenliği, güvenlik, information security, IPSEC, LEAP, VPN, war-driving, war-chalking.
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente