Paper 18

Generated: Sat Nov 29 12:03:05 2003

prev (17) overview next (19)

18 - Titleİnternet Yayınlarında Künye Uygulaması
AuthorsHalil İbrahim GÜRCAN, Anadolu Üniversitesi
Barış GÜNAYDIN, Anadolu Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personBaris GUNAYDIN, barisg@anadolu.edu.tr, 02223350580/2521
Main Fields6. Hukuk, Yasal boyut, mahremiyet, bireysel haklar
8. Internet yayinciligi, alternatif medya
Other Main Fields
Abstract + KeywordsİNTERNET YAYINLARINDA KÜNYE UYGULAMASI

Yeni iletişim teknolojileri içinde internet yayımcılığı, her geçen gün önemini daha da artırmaktadır. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından İnternet Basını olarak adlandırılan ve internet üzerinden yayın yapan Türkçe içerikli haber sitelerinin sayısı 61’e ulaşmıştır.
İnternet yayımcılığında, sitenin sahibinin, editörlerin kim olduğu ve yayımın yönetildiği yerin belirtilmesi, internet kullanıcıları açısından önemli bir güvenirlik unsuru oluşturmakta, ayrıca siteyle ilgili yasal sorunlarda muhatabın kim olacağı ortaya konulmaktadır. Bu bakımdan internet sitelerinde künye ve iletişim bilgilerinin bulunması önem taşımaktadır.
Bu bildiride, Türkçe içerikli yayım yapan haber sitelerinde künye ve iletişim bilgilerine yer verilip verilmediği ve siteler arasındaki farklı künye uygulamaları ortaya konulacak ve künyede olması gereken unsurlar tartışılacaktır.
Araştırmada, Türkçe içerikli 61 haber sitesi ele alınacak ve bu sitelerdeki künye uygulamaları ortaya konulacak, basın ve yayınla ilgili yasalar çerçevesinde konu tartışılacaktır.

Remarks

prev (17) overview next (19)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente