Paper 30

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (29) overview next (31)

30 - TitleMobil İletişim, Etkileşimli Yayıncılık ve Türkiye'deki Uygulamalar
AuthorsOsman Köroğlu, -
PC MemberNo
Contact personOsman Köroğlu, osmankoroglu@yahoo.com, 05426822817
Main Fields3. Mobil Iletisim
4. Bilgisayar Aglari, intranet, extranet
8. Internet yayinciligi, alternatif medya
11. Sosyal Boyutlar
Other Main Fields
Abstract + KeywordsGeleneksel medya ve Internet yoluyla ulaşılan haber kaynaklarının tümüne, mobil Internet/mobil iletişim sayesinde, cep telefonu benzeri gezgin/mobil cihazlarla da ulaşılacak. Bu sayede, kullanıcı (okur/dinleyici/izleyici) medyayla ve içerik üretenlerle şimdikinden daha fazla etkileşimlilik içerisinde olacak.

Şimdiye kadar iletişim araçlarını üretenler ve onları kullananlar insanın mobil yönünü gereği gibi değerlendirmediler. İnsanoğlu mobilse, kullandığı iletişim teknolojileri de onun gibi olabilmeli. Bu ihtiyaçtan öte bir gereklilikti ve hızla gerçekleşmekte. Etkileşimlilik de medyanın okuyucularıyla arasında olması gereken ama Internet’in kullanımına kadar genelde eksik kalan yönüydü. Şimdi mobil teknolojilerin ilerlemesiyle etkileşimlilik mobil iletişim ile birlikte medyada daha etkin uygulanabilecek. Hazırlanan çalışmada Türkiye ve dünyadaki mobil ve etkileşimli yayıncılık uygulamaları incelendi. Mobil yayıncılık konusunda neler yapılarak başarılı olunabileceği, örneklerden ve uzman görüşlerinden yola çıkarak açıklandı.
RemarksSelamlar,

Marmara Üniversitesi Bilişim yüksek lisans programı çerçevesinde, Aralık 2002'de tamamladığım master tezimi esas alarak hazırladığım bu bildirinin, katılımcılara faydalı olacağını umuyorum.

Saygılarımla
Osman Köroğlu

prev (29) overview next (31)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente