Paper 46

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (45) overview next (47)

46 - TitleMOBİL TİCARETTE DEĞER YARATMA SÜRECİ, BAŞARI ÖLÇÜTLERİ VE BİR UYGULAMA REHBERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
Authorsİsmail Erol, Abant İzzet Baysal Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personİsmail Erol, ierol2001@yahoo.com, 03742534511/2124
Main Fields3. Mobil Iletisim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET
Mobil ticaret, elektronik ticaret alanında gerçekleştirilen yeni bir devrim olarak nitelendirilmekte ve genel anlamda, telsiz haberleşme ağları üzerinden gerçekleştirilen ve parasal değer ifade eden işlemler şeklinde tanımlanmaktadır. International Data Corporation’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre gelecek yıl, kişisel bilgisayar ve normal telefonların toplamından daha fazla telsiz araç satışı gerçekleşecek ve yaklaşık olarak 329 milyon kişi bu araçlar üzerinden Internet’i kullanma imkanı bulacaktır. Telsiz araçlar üzerinden elde edilecek gelirlerin toplam değerinin ise 2003 sonu itibariyle 83 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Parasal anlamda böylesine büyük bir potansiyelin sahibi olan mobil ticaret uygulamaları, kullanıcıların ihtiyaçları ve beklentilerindeki farklılıklar sebebiyle, kişisel bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için gerçekleştirilen uygulamalardan belirgin bir biçimde değişiklik göstermek zorundadırlar. Kullanıcılar çoğu zaman, istedikleri anda, kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak, istedikleri yerden ve çok kısa sürede gerçekleştirilebilen telsiz uygulamaları talep etmektedir. Bu talep ise, direkt olarak telsiz araçlar için düzenlenecek kapsamlı uygulamaların geliştirilmesini gerektirmektedir.
İşte bu makale, mobil ticaret uygulamAlarının başarıya ulaştırılmasında yoğunlaşılması gereken üç konu üzerinde duracaktır: (1) mobil ticaret uygulamalarında değer zincirinin oluşturulması ve bu zinciri oluşturan halkalar, (2) mobil hizmetlerde göz önüne alınması gereken başarı ölçütleri, ve (3) etkili telsiz uygulamaların gerçekleştirilebilmesi için izlenebilecek bir rehberin geliştirilmesi.
Remarks

prev (45) overview next (47)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente