Paper 58

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (57) overview next (59)

58 - TitlePLC (Programlanabilir Kontrol Cihazı) TABANLI SİSTEMLERİN İNTERNET ÜZERİNDEN İZLENMESİ
AuthorsDerya Birant, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Müh.
Alp Kut, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Müh.
PC MemberNo
Contact personDerya Birant, derya@cs.deu.edu.tr, 02323736040
Main Fields4. Bilgisayar Aglari, intranet, extranet
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + KeywordsPLC (Programmable Logic Controller – Programlanabilir Kontrol Cihazı) algılayıcılardan aldığı bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve iş elemanlarına aktaran bir mikro işlemci sistemidir. Bir makineyi, bir oluşumu veya bir süreci içerdiği modüllerle kontrol etmek mantık, sıralama, zamanlama, sayma, aritmetik gibi bazı belirli işlemleri gerçekleştirmek, üretim ve işletim ile ilgili verileri toplamak amacına yöneliktir. Toplanılan verilerin yönetimini, izlenmesini, sorgulanmasını ve kontrolünü sağlayacak bir yazılıma da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada böyle bir yazılımın WEB tabanlı olarak Internet üzerinde çalışması ile ilgili bilgiler verilmekte ve örnek bir sistem modeli sunulmaktadır.

Çalışmada sunulan model genel olarak Internet üzerinde yer alan istemciler, merkezi bir sunucu, kontrol cihazları (PLC’ler) ve kontrol edilen iş elemanlarından oluşmaktadır. Önerilen sistemin temel mantığı PLC’den elde edilen verilerin sunucu bilgisayarda toplanması ve saklanması, istemci bilgisayarların da Internet üzerinden bu sunucuya erişerek verileri sorgulama, izleme, raporlama gibi işlemleri yapabilmesi biçimindedir.
RemarksBildirimizin kabul edilmesi durumunda 13 Aralık 2003 tarihinde İstanbul'da bulunamayacağımızdan sunumumuzun diğer günler olmasını rica ederiz.

prev (57) overview next (59)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente