Paper 60

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (59) overview next (61)

60 - TitleWALA ( Web Erişim Kütük Analizcisi)
AuthorsElif BELEN, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Çağdaş ÖZGÜR, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Belgin ÖZAKAR, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personElif BELEN, elif.belen@netsis.com.tr, 5333480228
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
4. Bilgisayar Aglari, intranet, extranet
Other Main FieldsWeb Madenciligi ve Uygulamasi
Abstract + Keywords        Web madenciliği Veri Madenciliği tekniklerinin World Wide Web verileri üzerinde uygulanmasını konu alır. Web madenciliğini üç ana başlıkta inceleyebiliriz: Web içerik madenciliği, Web yapı madenciliği ve Web kullanım madenciliği. Web kullanım madenciliği, kullanıcıların web sitelerindeki davranışlarını inceler. Yazımızın konusu olan WALA, sistem iyileştirme, site değişikliği, iş istihbaratı gibi başlıca uygulama alanları olan, veri olarak web sunucusu erişim kütüklerini kullanan bir web kullanım madenciliği uygulamasıdır.

        WALA, web erişim kütükleri üzerinde istatistiksel analiz yapabilme olanağını sağlıyor olmasının dışında, farklı web erişim kütüğü biçimlerini destekleyen, web madenciliği algoritmalarını kullanan ve kullanıcıya esnek sorgulama olanağı sağlayan bir uygulamadır. Kolay anlaşılabilen bir kullanıcı arayüzü olan WALA, web erişim kütüklerini MS SQL veri tabanında depolayarak istenen veriye daha kolay ve hızlı erişimi sağlamaktadır. Web madenciliğinin Appriori algoritması ile en sık ziyaret edilen url gruplarını(ikili, üçlü, dörtlü), Microsoft Clustering algortiması ile verideki kümelenmeyi ve Microsoft Decision Tree algoritması ile veri içindeki sınıflandırma bilgisini (url, ip, gün, durum kodu, boyut) veren WALA, Visual Studio .Net ortamında, C# programlama dili ile geliştirilen bir uygulamadır.
Remarks

prev (59) overview next (61)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente