Paper 63

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (62) overview next (64)

63 - TitleE-Yönetim İçin WEBCI programının Tanıtımı
AuthorsCumali YAŞAR, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi /Andırın Meslel Yüksekokulu
Muhammet ERDOĞAN, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi /Andırın Meslel Yüksekokulu
M.Murat ÇEKMEN, Kaymakam
PC MemberNo
Contact personCumali YAŞAR, cyasar@ksu.edu.tr, 3445613510
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, politikalar, mekanizmalar, eylem planlari
Other Main Fields
Abstract + Keywords
Elektronik Yönetim (e-government)

Vatandaşın devletle, devletin özel ve özerk kurumlarla, devletin kendi kurumları arasında, devletlerin kendi aralarında var olan bilgi akışı ve/veya fiziksel etkileşimin dijital ortama taşınması için gerçekleştirilen girişimleri e-devlet olarak tanımlayabiliriz.
e-yönetim uygulamasının; yönetimde şeffaflığı sağlayarak, yönetim ve vatandaşlar arasında bilgi akışını hızlandırarak ve vatandaşların daha etkin bir biçimde hükümet kurumlarını gözlemlemelerini sağlayarak kaçınılmaz bir biçimde e-demokrasinin yolunu açacağı yönündeki inanış her zaman gerçeği yansıtmamaktadır.
e-yönetim uygulaması aynı zamanda, demokratik olmayan rejim ve değerlerin de yüceltilmesi için kullanılabilen bir faktör olduğundan ulusal ve uluslararası alanda e-yönetimin gelişmesi ve uygulanmasında gerekli çalışmalar, bu risk göz ardı edilmeden, başlatılmalıdır.
Bilişim sistemlerinin Kamu Yönetimi alanında kullanılması ve sistemlerin yerel yönetimler düzeyinde uygulanmasının doğuracağı sonuçların ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması büyük önem taşımaktadır.
e-yönetim uygulamasının başarılı olabilmesi için:yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması vatandaşların kamu yönetimine güvenlerini artıracak yönde uygulamalara gidilmesi ekonomik kalkınma aşamasında şeffaflığın ön plana çıkarılması gerekmektedir.
RemarksBu programı yüksekokulumuzda E- Yönetim için geliştirdik. Program modüler bir yapıda sunulmaktadır.

prev (62) overview next (64)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente