Paper 70

Generated: Mon Nov 10 15:03:03 2003

prev (69) overview next (71)

70 - Titleİnternet Paketi Projesi - İnternet Araçlarının Biraraya Getirilmesi
AuthorsKutlay Kağan Şanlı, SDÜ - Bilgisayar Öğretmenliği
PC MemberNo
Contact personKutlay Kağan Şanlı, kutlayka@yahoo.com, 0537.395 81 49
Main Fields14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fieldsİnternette Türkçe İçeriğin Geliştirilmesi
Abstract + Keywords Bu projedeki "paket" kelimesi internetin çok sayıda aracının biraraya getirilmesi anlamındadır. Bu araçlar; 1.Google Kategorileri, 2.Tartışma-Haberleşme Grupları, 3.Forumlar-Mesaj Panoları, 4.Kişiler Dizini, 5.Serbest Bağlantılar köşesi, 6.Takvimler ana araçları ve yardımcı araç niteliğindeki 7.Eğitim Grupları-Sanal Sınıf, 8.Haber Kaynakları, 9.Dernek-Kulüp bağlantılarıdır.
Portalın ana sayfasında Türkçe'nin tüm konularını kapsayacak şekilde 26 ana başlık ve bunlara tıklandıkça erişilen 700 alt başlık bulunmaktadır.
Bir kullanıcı, iki adımda ana konuyu ve alt konuyu seçtiğinde kendisiyle ilgili konunun "paket"ine erişmiş olmaktadır. Sayfanın sol menüsünde bu dokuz çeşit araç, kullanıcının seçtiği alt konuyla ilgili olarak görüntülenmektedir. Bu düzenleme tüm alt konular için gerçekleştirilmiştir.
Projenin özünü oluşturan, "araçların biraraya getirilmesi" fikri sayesinde, hem varolan kullanıcılar interneti çok yönlü olarak kullanabilecek, hem de internetle yeni tanışan kişiler kolaylıkla internetin çok sayıda aracını öğrenip kullanabileceklerdir.
İnternet, sadece okunan bir ortam olmaktan çıkıp, tartışmanın iki değişik yöntemi, doğrudan kişileri bulma, etkinliklerin organize edilmesi, kullanıcı katılımının sağlanması işlevlerini kazanacaktır. Bu projenin, "İnternette Türkçe İçeriğin Geliştirilmesi" konusunda atılması gereken adımların %50'sinden fazlasını katedeceği düşünülmektedir.
İNETD, TZV ve TKD'nin destekleriyle, http://internetpaketi.org.tr adresinde proje sitesi yürürlüğe girmiştir. Her türlü kurum ve kişiden, kendisiyle ilgili konu başlğına bağlantı vermesi ve o konunun araçlarına katılımcı olması istenmektedir.
RemarksÇalışma Grubu olması istenmektedir, katılımcı sağlanamayacak olursa bildiri olarak da sunulabilir.
Program Komitesi'nden bir rica olarak; konuyla ilgili ve etkisi olabilecek kişilerin çalışma grubuna katılımının sağlanması konusunda yardım istiyorum.

prev (69) overview next (71)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente