Paper 55

Generated: Sat Oct 29 16:40:09 2005

prev (54) overview next (56)

55 - TitleSivil Toplum Kuruluşları İletişim Platformu (www.siviltoplum.org.tr)
AuthorsEnis Karaarslan, Ege Üniversitesi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü
Funda Civelekoğlu, Ege Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edeb.
Arif Bilge Yorgan, Ege Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personEnis Karaarslan, enis.karaarslan@ege.edu.tr, 902323423232/222
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, e-donusum, eavrupa ve bilgi toplumu
18. Internet'in sosyal boyutlari
20. Internet, demokratiklesme, toplumsal denetim ve siyaset
Other Main Fieldssivil toplum
Abstract + KeywordsTürkiye'de birçok sivil toplum kuruluşlarının (STK) kendisine ait web sayfası bulunmasına karşın; bu kuruluşların hepsine ulaşılabilecek, STK'lar arasında iletişimin sağlanabileceği ve ortak çalışmaların başlatılabileceği, toplumun yapılan etkinlikleri araştırabileceği bir iletişim ortamının eksikliği hissedilmektedir.

Tarafımızdan yürütülen projeyle aşağıda belirtilenler hedeflenmektedir:
* STK'lar kendi adres ve bilgilerini dinamik olarak veritabanına kaydedilmesi,
* Sisteme üye olup diğer STK'larla iletişim kurulabilecekleri forum ve eposta yönlendirme hizmetlerinden yararlanılması,
* Üyelerin gönüllü veritabanına bilgilerini girmesi ve STK'ların onlara ulaşmasının sağlanması.
* Etkinlik (seminer, toplantı) bilgilerinin sisteme girilebilmesi,
* Sistemdeki arama fonksiyonları ile STK bilgisi sorgulama, yer ve etkinlik türüne göre arama yapılabilmesi,
* STK'ların istekleri doğrultusunda sisteme yeni fonksiyonlar da eklenebilmesidir. Bunun için Sivil Toplum Kuruluşlarının, detayların anlatıldığı linkleri incelemesi ve öneriler için forum veya info@siviltoplum.org.tr email adresi kullanması gerekmektedir.

Proje Aşamaları
(Şu anda proje 3. Aşamada bulunmaktadır)
1. Aşama: Ege Üniversitesi'nde bu iletişim platformunu yürütecek grubun oluşturulması Bu çalışmada "Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma Merkezi"nde "Sivil Toplum iletişim Platformu" adında bir grup kurulmuş ve merkezin adıyla bu alan adresinin alınması için ön yazışmalar yapılmıştır.
2. Aşama: Alan adının alınması için gerekli yazışmaların gerçekleştirilmesi Bu kapsamda, sivil toplum kuruluşları ve derneklerden adresinin alınması için desteklerine başvurulmuş ve alınan adreste ilk sayfa hayata geçirilmiştir.
3. Aşama: Sitenin Ana Yapısının çıkarılması ve sivil toplum örgütleri ile ana fonksiyonların gerçekleştirilmesi Tasarlanan sistemin en kısa zamanda yürürlüğe girebilmesi için belirtilen adreste denemeler yapılacak, sivil toplum örgütlerinin ihtiyaçlarına göre ana fonksiyonlar şekillendirilecektir. Ulusal kongrelerde bu hizmet tanıtılmaya çalışılacak ve buna göre site geliştirilecektir.
4. Aşama: Tanıtım ve hayata geçirme Sitenin daha geniş kullanımının sağlanması için gerekli tanıtımların yapılması ve sitenin geliştirilmesi gerçekleştirilecektir.
5. Aşama: Sistemin kurulacak konsorsiyumun kontrolüne bırakılması Bu sitenin ana hatlarının belirginleşmesi ve bu konuda yapılan çeşitli yayın ve tanıtımlardan sonra sitenin idari yönetiminin STK'ların oluşturacağı bir konsorsiyuma teslim edilmesi hedeflenmektedir.

Anahtar kelimeler: Sivil Toplum Kuruluşları, İletişim Platformu, STK
Remarks

prev (54) overview next (56)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente