Paper 114

Generated: Tue Oct 23 01:03:03 2001

prev (113) overview next (115)

114 - TitleTıpta Uzmanlık Derneklerinde İnternet Uygulamaları: Türk Hematoloji Derneği Web Sayfası Düzenlemesi
AuthorsMutlu Arat, Ankara Üniversitesi
Hamdi Akan, Ankara Üniversitesi
Tamer Çalıkoğlu, Ankara Onkoloji Hastanesi
Kadri Yamaç, Gazi Üniversitesi
Yücel Tangün, İstanbul Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personMutlu Arat, Mutlu.Arat@medicine.ankara.edu.tr, 312 310 3333/2121
Main Fields12. Medikal Bilisim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsGünümüzde her pozitif bilim dalında olduğu gibi tıpta da artan bir veri akışı ve bilgi bombardımanı söz konusudur. Derneğimiz 1999 yılında internet ortamında bir web-sayfası düzenlenmesi kararını almış ve bir koordinasyon kurulu oluşturmuştur. Bu kurul derneğe ait alt komitelerden gelen destek ve önerilerle web-sayfasını geliştirmeye çalıştırmıştır.
Öncelikle web-sayfamızda (www.thd.org.tr) geçmiş ve güncel dernek aktivitesi yer almaktadır. Geliştirilen ve güncellenen bağlantılar ile hematoloji ile ilgili süreli yurtdışı yayınlara, resimlere, arama motorlarına ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda Dernekle ilgili haberlerin yansıtıldığı 3 ayda bir yayınlanan THD-Bülteni ve Derneğimizin resmi yayın organı olan”Turkish Journal of Hematology” ‘e de ulaşmak ve dergimizi full-text olarak okumak olanağı vardır.
Alt komitelerimiz hem hasta, hem de tıp çalışanlarını bilgilendirmek aracılığı ile web sayfası içeriğine katkıda bulunmuşlardır. Erişkin Hematoloji Onkoloji komitemiz değişik malignitelere ait sınıflandırma ve prognostik ölçütleri içeren bir bölüm oluşturmuştur.Aynı zamanda erişkin hematolojik hastaların Türkiye çapında kaydı ve takibi için bir “Erişkin hematolojik malignite, veri tabanı” oluşturulmuştur ve geliştirilmesine çalışılmaktadır. Benzer bir yapılanma da erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Alt Komitesi’nde oluşturulmuştur. Kemik İliği Veri Tabanı’na, yurtçapındaki 20’yi aşkın merkezden web sayfamızdan standart (EBMT Med A) formlara veri kaydı yapılabilmekte ve merkez bazlı ve toplu olarak veriler takip edilebilmektedir. Gelecekte tüm üyelerin adres bilgilerinin olacağı “THD 2001 Kütüğü” de web sayfamızda yerini alacaktır.
Sonuç olarak halen geliştirilmekte olan THD web-sayfası 3 senelik dönemde hem kullanım kolaylığı, hem bilgiye kolay ulaşım sağlamış hem de Dernek-Üye iletişimini arttırıcı bir rol oynamıştır. Amacımız veri kayıt ve bilgi ulaşımını üyelerimiz içinde arttırmak ve katılımcı bir web-düzeni sağlamaktır.
Anahtar Kelimeler: web; internet: hematology; database; bone marrow database; Turkey; society
Remarks

prev (113) overview next (115)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente