Paper 28

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (27) overview next (29)

28 - TitleKÜTÜPHANE OTOMASYON SİSTEMLERİ VE BİR UYGULAMA
AuthorsHidayet Takcı, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
İbrahim Soğukpınar, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personHidayet Takcı, htakci@bilmuh.gyte.edu.tr, 02626538497-1102
Main Fields13. Kutuphanecilik, elektronik kutuphaneler, enformasyon kaynaklari
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Toplumlardaki bilgi artışı, o bilgiyi ihtiyaç sahiplerine iletme fikrini doğurmuştur. Daha iyinin ve daha kalitelinin üretilmesi için bilgi paylaşımının gerekliliğini gören insanoğlu bilgi paylaşımı için bilgisayar ağlarını geliştirdi.

Bilgiye duyulan ihtiyacın artması ve iletişim teknolojisindeki gelişmelerden kütüphanelerde etkilenmiştir. Bilgisayarların kütüphanecilikte kullanımı kütüphane otomasyonunu doğururken, internet, kaynakların ve hizmetlerin daha çok kişiye sunulmasını sağlamıştır [1].

Bilgi otoyolundaki yoğun bilgi trafiğinin düzenli olarak akışını sağlamak ve yönetmek için sağlam bir altyapı ve birbirinden haberdar bilgi kaynakları olmalıdır. Kaynakların yönetimi ve paylaşımı için kütüphanelerde gelişmiş otomasyon sistemleri kullanılır. Bilgi kaynaklarının yönetimi bilgisayarlar tarafından rahatça yerine getirilmektedir. İnternetin gelişmesi ise bilgi kaynaklarının platformdan bağımsız olarak bütün bilgisayar sistemleri tarafından kullanımını sağlamıştır.

Kütüphanelerde çağa uygun hizmetin sunulabilmesi için bilgisayarların ve internetin etkin şekilde kullanılması gerekmektedir. Veri avcılığı gibi teknikler ise performansı en üst seviyeye çıkarmak için yardımcı araçlardır.

Anahtar Kelimeler:
Kütüphane Otomasyonu, Veri Avcılığı, Elektronik Kütüphanecilik
Remarks

prev (27) overview next (29)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente