Paper 48

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (47) overview next (49)

48 - TitleEGITIMDE INTERNET, INTRANET VE EXTRANET UYGULAMALARI
AuthorsMehmet Gurol, Firat universitesi
Tuncay SEVINDIK, Firat universitesi
PC MemberYes
Contact persontuncay sevindik, tsevindik@firat.edu.tr, 0535 662 19 42
Main Fields4. Bilgisayar Aglari, intranet, extranet
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET
Eğitimde, internetin kullanılmasıyla başlayan coğrafyalar arasındaki yakınlık, insanoğlunun her geçen gün artan ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla sürekli olarak yeni gelişmelere açıktır. Örneğin; İnternetin beraberinde getirdiği video konferans, hız, performans ve browserlardaki daha fazla estetik anlayışı insanoğlunun gelişmelerle birlikte paralellik gösteren ihtiyaçlarıdır.
Internetin hızlı gelişimiyle birlikte ortaya çıkan intranet ve extranet kavramlarıda, her ne kadar iş ortamlarında kullanımaktaysada (e-business içerikli) eğitim ortamlarında hız ve güvenlik açısından kullanılmaya başlanmıştır.
Tanım olarak bakıldığında internet, bir çok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu ve dünya çapında bir ağ sistemini ifade eden ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Intranet ise interneti kullansığımız şekilde, hiçbir farklılık göstermeksizin kullandığımız bir başka alt yapıdır. Intranet internet teknolojilerini kullanan protokollerden bağımsız, fakat internet terminolojilesi içerisinde bulunmaktadır. Intranetin, internete göre daha yerel bir yapıda olması performans bakımından büyük bir avantjdır. Intranetin eğitimde kullanılması, kişi yada eğitim kurumlarına özeldir. Eğitimde extranet ise dağıtım kanallarını bir kurum üzerinden farklı kanallarla, farklı öğrencilere veya bölümlere bilgi amaçlı dağıtılmasını sağlamaktadır.
Sonuçta, internet topolojisi üzerinde birleşen intranet ve extranet daha güvenli ve hızlı eğitim, kişiler arasındaki mesafeyi kaldırarak, internet tabanlı eğitimin ilerlemesinde büyük rol oynamaktadır.
Remarks

prev (47) overview next (49)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente