Paper 76

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (75) overview next (77)

76 - TitleWEB SERVİSLERİ
AuthorsMustafa Ali Turker, Ganati Teknoloji
PC MemberNo
Contact personMustafa Ali Türker, aliturker@garanti.com.tr, 212 478 3088
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fieldsweb servisleri
Abstract + Keywords
Son bir yılda bilgi teknolojilerinin kullanıldığı tüm pazarlarda "üretim-tüketim" çarklarının yavaşladığını gözlüyoruz. Bunun sebebi çoğunluğu risk sermayesi olan kapital akışının çarkları yağlamayı bırakması. Bilgi teknolojilerinin, sağlayıcısı pozisyonunda olan şirketler ise, buna karşılık olarak, verimi arttırma ve uçtan uca süreçleri hızlandırma yoluna gitmekteler. Internetin buluşturucu rol üstlendiği bu yeni dönemde, bütün süreçleri birer servis olarak ele alıp servis bazında konsolide etmek ve bu servislere web aracılığı ile erişimi sağlamak gerekmekte.

Web servisleri diye adlandırılan bu yeniden yapılanmış süreçleri kullanıma açmak için ortak standartlar üzerinde anlaşmalı, özellikle arka-ofis sistemlerini uyumlu çalışır hale getirmeliyiz. Bilginin güvenle paylaşılıyor olması ve uygulamaların gevşekçe birleştirilmiş, servis olarak alınabilecek parçalardan oluşuyor olması gerekiyor.

Web servisleri konusunda tartışmak üzere seçtiğimiz başlıklar şöyle :
·        Teknoloji Bileşenleri
·        Standartlar
·        Aktif şirketler
·        Görüşler

Remarks

prev (75) overview next (77)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente