Paper 110

Generated: Sun Dec 8 11:03:10 2002

overview

110 - TitleSanallaştırma
AuthorsMustafa Ali Türker, Garanti Teknoloji
PC MemberNo
Contact personMustafa Ali Türker, AliTurker@garanti.com.tr , 02124783088
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + KeywordsTeknolojinin hiper-gelişme fazında, her bir yapı taşı, her bir vida için çeşit çeşit firmalar, farklı ürünlerle, değişik çözümler öne sürer. Verimli ya da verimsiz, evrimsel olasıkların tümü denenir. Bu insan gücü ve kaynak müsrifliğinin büyüklüğü ne kadar ise, ikinci fazın, budanıp şekil bulma fazının gelmesi de o kadar hızlı olur. Son fazda ise teknoloji artık olgunlaşmıştır. Tüm olasılıkların dayanma gücü denenmiş, eleğin üstünde kalanlar verimi arttıracak şekilde üretim dokusuna katılmıştır. Artık yeni bir teknoloji dalgası için kıvam tutmuş demektir.

Doygunluk fazında bir teknolojinin teker teker unsurlarını, üretim dokusunda arayıp bulmak güç olacaktır. Bu parçalar için “sanallaştılar” diyebiliriz. Var olduklarını biliniyordur, ancak hangi işi hangi parçanın, nerede gerçekleştirdiği belli değildir.

Bilgi ve iletişim teknolojileri açısından içinde bulunduğumuz sindirme döneminde, altyapı ve donanım birimleri, bir ara yazılım katmanı kullanmak sureti ile, uygulamaların olduğu katmandan ayırılıp sanallaştırılmaktadır. Bu, gelişme yıllarında aşırı biriken varlıklardan tam verim alabilmek için incelme döneminde kullanılan bir yöntemdir. Mevcut varlıklar idari açıdan bir araya getirilip gelecekte eklenecekler ile beraber uygulamaların ortak kullanımına açılıyor. Böylece ölçeklenebilirlik sağlanmış oluyor.

Bu aşamadan sonra olabildiğince çok süreç otomasyona alınıp, bakım ve işletim masrafları aşağı çekilmeli, iş gücü yeni eklenen servis katmanına kaymalıdır. Sanallaştırılan kapasiteler ise en az ilgi ve bakıma ihtiyaç duyacak şekilde tesis edilecektir. Hatta kendi kendilerini yönetmeleri, arızaları kendi başlarına teşhis edip, izole ederek devre dışı bırakmaları beklenecektir.
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente