Paper 121

Generated: Sun Dec 8 11:03:10 2002

overview

121 - TitleHangi firmanın hangi düzeyde elektronik ticarete ihtiyacı var
AuthorsSelcuk Burak Hasiloglu, Pamukkale Universitesi
PC MemberNo
Contact personSelcuk Burak Hasiloglu, hasii@pamukkale.edu.tr , +902582134030-1223
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsSeminer Önerisi:

Hangi firmanın hangi düzeyde elektronik ticarete ihtiyacı var

Internet, bilgiye en hızlı şekilde ulaşmayı ve etkili bir iletişimi sağlayan, örgütlerin gelişim sürecini artıran rekabet üstünlüğünü kazandıran, iç ve dış müşteri tatminini sağlayan ve maliyetleri düşüren sanal araçtır. Önümüzdeki on yıl içerisinde bir milyar kullanıcıya ulaşması beklenen böyle bir ortamda örgütlerin faaliyet göstermeleri her açıdan önemli bir fırsattır. Bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi için yöneticiler, etkili stratejiler geliştirmelidir.

Bilgi toplumunda varlık göstermeyi hedef edinen kuruluşların elektronik ticaret doğrultusunda faaliyet göstermeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak, günümüz şartlarında işletmelerin Internet’i kullanıyor ve faaliyet gösteriyor olmaları yeterli değildir. Rekabette güçlü bir konumda olabilmek için etkili ve doğru elektronik ticaret stratejilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü elektronik ticaret stratejilerini iyi belirleyemeyen organizasyonlar, gereksiz yere harcamalar yaparak, emek ve zaman kaybıyla karşı karşıya kalırlar. Son yıllarda e-ticaret ile ilgili yaşanan en önemli problemler de bununla ilgilidir.

Gerçektende, birçok firma Internet’te Web sayfası açmanın vb. girişimlerde bulunmanın e-ticareti gerçekleştirmek açısından yeterli olabileceğini düşünerek büyük yatırımlarda bulunmuş ve yararını görememişlerdir. Hatta bu kuruluşların bazıları yaptığı hatalı e-ticaret uygulamaları sonucunda potansiyel müşterilerini dahi kaybetmişlerdir. Diğer taraftan, e-ticaretin hiçbir önemi olmadığını düşünen bazı organizasyonlar ise bu yolla tesadüf eseri büyük kazançlar elde etmişlerdir.

Bu seminerin amacı organizasyonlara ve bireylere bilgi toplumu olma bilinicini vererek, kendi ticari yapılarına göre hangi düzeyde e-ticareti kullanmaları gerektiğini ve bunu nasıl hayata geçireceklerini, alınması gereken önlemleri, uygulama yöntem ve stratejilerini katılımcılara kazandırmaktır.Süre        : 4 saat (±1 saat)
Donanım        : PC, Data Projesion
Yazılım        : MS Office 98-2000, Power Point


Selçuk Burak Haşiloğlu
1971 Erzurum doğumludur. 1988 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Ed. Fakültesi Matematik Bölümü’nden lisans, 1998 yılında Pamukakle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme ABD.’ndan yüksek lisan derecesini aldı. Otuzu aşkın bilgi teknolojileri ve e-ticaret ile ilgili makalesi ve bir adet de aynı konuda Türkmen Kitapevi tarafından yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Bir çok ilde KOBİ’lere yönelik sanal işletmecilik ve staratejileri ile ilgili seminerler vermektedir. Halen Pamukkale Üniversitesi İİBF’nde görev yapmakta ve doktora çalışmalarını da bu alanda devam ettirmektedir. Selçuk Burak Haşiloğlu, evli ve bir çocuk babasıdır.RemarksBu bir seminer onerisidir.

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente