Paper 129

Generated: Sun Dec 8 11:03:10 2002

overview

129 - TitleInternet temelli bir yönetisim modeli
AuthorsMümtaz Bademli, Omega Elektronik Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi
PC MemberNo
Contact personMümtaz Bademli, mumtaz@omega.com.tr , 0232 2515 715
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, politikalar, mekanizmalar, eylem planlari
6. Hukuk, Yasal boyut, mahremiyet, bireysel haklar
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBu calismada, Türkiye’de devlet vatandas iliskilerinin internete dayali merkezi bir veri tabani üzerinde yapilandirilmasi; vatandaslik, hukuk ve vergi sisteminin bu temel üzerinde kurulmasi önerilmektedir.

Önerilen sistem, bir sacayagi olusturacak sekilde üc ana birimden
olusmaktadir.

Birinci bölümde ana veri tabani olarak tutulan Elektronik Nüfus Kütügü (ENK)’ne vatandasin dogumundan ölümüne,saglik verilerinden, trafik cezalarina kadar her türlü kisisel ve vatandaslik bilgisinin kaydi önerilmektedir.Tek Kimlik Karti (TKK) adli akilli bir kart ile giris-cikis güvenligi saglanan sistemin ayrintilari, güvenlik ve yasal altyapisi, vatandaslarin özel yasam haklari, devlet kurumlarinin ENK üzerindeki yetkileri, önerilen sistemin olasi zayif noktalari ile birlikte tartisilmaktadir.

Ikinci bölümde, uygulamadaki tüm yasal mevzuatin kaydedildigi ve internet üzerinden kamuya acildigi, Mevzuat Kayit Ortami (MKO) tanitilmaktadir. MKO da acikca belirtilmemis bir görev, suc veya ceza olmamasi temel kural olarak önerilmektedir.

Ücüncü ve son bölümde, vergi sistemini, tümüyle elektronik ortama tasiyarak, defter tutma ve beyanname verme yükümlülüklerini kaldiran, devlet mükellef barisini tesis eden, vergi adaletini saglayan, kayit disi ekonomiyi tümüyle ortadan kaldiran ideale yakin bir sistem önerilmektedir.

Birbiri ile bütünlesik üc temel yapi ile, devlet vatandas iliskilerinde ve devletin isleyisinde, adil, hizli ve uygar bir düzen olusmasi, kaynaklarin ölçülebilir, hesap edilebilir, adil ve verimli kullanilmasi hedeflenmektedir.
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente