Paper 81

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

81 - TitleSANALUS - Web Üzerinde Tanımlı Zeki Uç Birimler
AuthorsMurat YILMAZ, Ortadoğu Teknik Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personMurat YILMAZ, murat@sfl.metu.edu.tr , +903124186983
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, politikalar, mekanizmalar, eylem planlari
2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
5. Egitim teknolojileri ve uygulamalari
14. Yeni internet Teknolojileri ve Teknik konular
Other Main Fields
Abstract + KeywordsSanalus bilgi modelleme ve çözümleme konusunda Türkiye’de geliştirilmiş bir etkileşim sistemidir. Bilgi Kaynaklarının metin tabanlı biçimlerden alınarak tüm dünyanın kabul ettiği enformasyon teknolojilerine dönüştürülmesi sonucunda oluşacak sayısal bilgi ve ses bankaların akıllı ara yüz ve yapay zeka algoritmaları yardımı ile kullanıcıya sunulmasıdır.Bu sayede kullanıcının bir yazılım ile konuşması sağlanarak istediği bilgiye günlük konuşma dili ile erişebilmesi hedeflenmiştir.Sanalus temelde iki birimden oluşmaktadır.Bu modüllerim işlem kabiliyetleri cümle seviyeli kelime işleme kabiliyeti ve semantik ağ parçacıklarının çözümlenebilmesi ilkesine dayanır.XML ayrıştırıcılarının yardımı ile cümle seviyeli çözümleme çoklu ortam bileşenleri ile birleşerek Türkçe dil yapısının işlenmesini ve insan bilgisayar etkileşiminin oluşmasını sağlar.
Kullanıcı sanal ortamda, tasarlanmış karakterler yardımı ile gerek bilgi alma gerekse öğrenme süreçlerini kolaylaştıracak bir hizmettir.
Bu etkileşim modeli sayesinde kullanıcı web üzerinde ki sistemlerde kaybolmayacaktır.Yerel ağ ve İnternet üzerinde tanımlı tüm sistemlerle kendi ana dili ile iletişim kurabilecektir.
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente