Paper 97

Generated: Mon Dec 2 15:03:04 2002

overview

97 - TitleHaber Sitelerinde İçerik Kalitesine Yönelik Bir Analiz
AuthorsHalil İbrahim Gürcan, Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi
Çiğdem Batu, Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi
PC MemberNo
Contact personHalil Ibrahim Gürcan, higurcan@anadolu.edu.tr , 0222 3350580/2521
Main Fields8. Internet yayinciligi, alternatif medya
Other Main Fields
Abstract + KeywordsHaber siteleri, internet kullanıcılarının pekçoğu tarafından her zaman ziyaret edilen önemli bir haber kay-nağı olmuştur. İnternetin günümüz modern yaşam örgüsü içinde her geçen gün önemini artırması ve kitlesel düzeyde hızla yaygınlaşmasına bağlı olarak, internet kullanıcıları, gazete ve televizyon kadar haber sitelerine de önem vermeye başlamıştır.
Bu çalışmada; haber sitelerinde haberler nasıl sunulmaktadır, sorun olarak ele alınmış, Türk haber sitele-rinde haberlerin editasyonu var mı, haber kaynağı belirtiliyor mu, yazarların yazıları basılı medyadan yapılan aktarmalar mı, ana sayfada yer alan haber sayısı, haber-yorum ayrımı var mı, son dakika haberleri sunuluyor mu gibi sorular, 55 haber sitesi içinden kurumsal bir kimliğe sahip olduğu düşünülen 5 haber sitesi, içeriğe yönelik bir değerlendirme formuna işlenerek, haber sitelerinin içerik kaliteleri ortaya konulmaya çalışılacaktır.

Anahtar kelimeler: haber siteleri, haber yayımı, içerik, haber içeriği
Remarks

overview

CyberChair Author: Richard van de Stadt  ( Borbala Online Conference Services ) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente