LINUX KULLANICILARI DERNEĞİ
9. TÜRKİYE'DE INTERNET KONFERANSI
LINUX SEMİNERLERİ

(www.linux.org.tr / www.lkd.org.tr)

v1.2.2 - 01/12/2003 - PDF

11 Aralık Perşembe

SAAT SEMİNER KONUŞMACI HEDEF KİTLE DÜZEY
10.00 - 11.00 Mailman E-Posta Liste Sunucusu Devrim Gündüz Sistem Yöneticisi Orta
11.30 - 12.30 Linux Terminal Sunucusu Barış Metin Sistem Yöneticisi Orta
14.00 - 15.30 Linux Masaüstü Dünyası Doruk Fişek Masaüstü Kullanıcısı Başlangıç
16.00 - 17.45 Mono ile C#/.NET Enver Altın Programcı Orta
17.45 - 19.00 Mandrake Linux Kurulumu Onur Küçük Genel Başlangıç

 

12 Aralık Cuma

SAAT SEMİNER KONUŞMACI HEDEF KİTLE DÜZEY
10.00 - 11.00 KDE Masaüstü Ortamı Onur Küçük Masaüstü Kullanıcısı Başlangıç
11.30 - 12.30 Sunucuda E-Posta Filtreleme Serdar Köylü Sistem Yöneticisi Orta
14.00 - 15.30 Linux İşletim Sistemi Barış Metin Genel Başlangıç
16.00 - 18.00 Linux 2.6 Çekirdeği ve Güvenlik Fatih Özavcı Sistem Yöneticisi Orta
18.30 - 19.00 Çocuklar için Linux Fatih Özavcı / Doruk Fişek Masaüstü Kullanıcısı Başlangıç

 

13 Aralık Cumartesi

SAAT SEMİNER KONUŞMACI HEDEF KİTLE DÜZEY
10.00 - 11.00 GNOME Masaüstü Ortamı Enver Altın Masaüstü Kullanıcısı Başlangıç
11.30 - 12.30 Wine/WineX/Crossover Office ile Windows Uygulamaları Fatih Özavcı Masaüstü Kullanıcısı Orta
14.00 - 15.30 Linux ile Gömülü Sistemler Murat Demirten Sistem Yöneticisi İleri
16.00 - 18.00 Linux ile Kablosuz (Wireless) Ağlar Serdar Köylü Sistem Yöneticisi Orta

 

Yer : Harbiye Askeri Müzesi / Sergi Salonu - İstanbul : www.inet-tr.org.tr

 

Mailman E-Posta Liste Sunucusu : Listeci kavramına yeni bir soluk getiren Mailman; modern web arabirimi, liste arşivlerinin bütünleşik olarak web üzerinden sunulabilmesi gibi birçok özelliğe sahiptir. Seminerde, tüm e-posta sunucuları ile bütünleşik çalışabilen Mailman'in yapılandırılması ve temel özelliklerinin nasıl kullanılabıleceği anlatılacaktır.

Linux Terminal Sunucusu : Linux güçlü ve esnek yapısı ile merkezi yönetim sağlayan, düşük donanımlı istemcileri mümkün kılan terminal sunucu ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmektedir. Sunum Linux işletim sistemi ve LTSP (Linux Terminal Server Project) ile terminal sunucu kavramını tanıtmayı amaçlamaktadır.

Linux Masaüstü Dünyası : Seminer Linux'ta grafik ortamı oluşturan X sunucusu, pencere yöneticileri ve masaüstü ortamlarına hızlı bir bakış ile başlıyor. Sonrasında internette gezinti araçları, dosya yöneticileri, ofis uygulamalarının yanı sıra grafik işleme, video izleme/işleme, müzik dinleme araçları ve oyunların tanıtılacağı seminere, özgür bir masaüstüne sahip olmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Mono ile C#/.NET : Linux/Unix işletim sistemlerinde .NET platformunun özgür bir uygulaması olan Mono projesini inceleyecek, özellikle grafik arayüz geliştirme konusunda sağladığı kolaylıkları ve veritabanı yeteneklerini keşfedecek, tümleşik yazılım geliştirme araçları (GNOME, Anjuta, Glade) ile birlikte kullanmanın yollarını göreceğiz.

Mandrake Linux Kurulumu : Mandrake Linux, "herkes tarafından rahat kullanılabilen bir Linux" amacı ile geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Grafik arabirimle kurulması, kendine özel çeşitli özgür grafik arabirim araçları ile hem donanım hem de yazılım ayarlarının yapılabilmesi, hem sunucu hem de masaüstü kullanıcısına hitap eden zengin ve güncel paket desteği ile Linux'la yeni ilgilenmeye başlamış kişilere de önerilebilen Mandrake Linux'un kurulumu ve ayarlanması anlatılacaktır.

 

KDE Masaüstü Ortamı : KDE, UNIX ve türevi iş istasyonları için geliştirilen özgür bir yazılım projesidir. Kolay kullanım, çağın ihtiyaçlarını karşılayacak fonksiyonellik ve UNIX sistemlerin teknolojik üstünlükleri ile oluşturulmuş güçlü bir masaüstü ortamıdır.

E-Posta Sunucularda Filtreleme : SPAM internetin başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Bu seminerde, SPAM sorununa genel bakış ve Linux ile bu sorunları cozmede uygulanabilecek önemli stratejiler kuşbakışı olarak inceleniyor.

Linux İşletim Sistemi : Sunum, alışılmadık gelişim modeli ve başarısı ile son yılların en çok konuşulan işletim sistemlerinden biri olan Linux işletim sisteminin genel bir tanıtımını yapacaktır. Tarihçe, gelişim modeli, üzerinde çalışan uygulamalar ve avantajları tartışılacaktır.

Linux 2.6 Çekirdeği ve Güvenlik : Yeni nesil Linux çekirdeğinin özellikleri, getirdiği yenilikler ve destekler incelenecek. Yeni güvenlik geliştirmeleri ve destekleri anlatılacak 2.4 çekirdek serisi ile karşılaştırmalar yapılacak. Ayrıca güvenli bir sistem için çekirdek seçimi ve yapılandırmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği aktarılırken harici çekirdek yamaları detaylandırılacak. Harici erişim denetim, saldırı tespiti ve kriptolama amaçlı yamalar incelenecek.

Çocuklar için Linux : Çocuk gözüyle Linux işletim sistemi ve özgür yazılımlar değerlendirilecek; örnek uygulamalar, gelişmiş uygulama platformları, özel eğitim CD ve paketleri tanıtılacaktır. Uygulamaların özelleştirilebilmesi, Türkçe diline özgü çalışmalar ve esnekliği, çocukların gelişimine katkıları tartışılacaktır.

 

GNOME Masaüstü Ortamı : Tüm zamanların en kolay, en kullanışlı, en tümleşik masaüstü ortamı: Bir GNU projesi olan GNOME Masaüstü ortamının hızlı, hafif ve eğlenceli kullanıcı arabirimini kullanacağız, popüler GNOME uygulamaları ile tanışacağız, GNOME masaüstünün arkasındaki teknolojileri inceleyerek Linux işletim sisteminin masaüstü sistemleri hedef alan gelişimini yakın tarihiyle izleyeceğiz.

Wine/WineX/Crossover Office ile Windows Uygulamaları : Wine ve türevi olan yazılımları kullanarak Windows uygulamalarını Linux üzerinde çalıştırma yöntemleri anlatılacaktır. Wine yazılımının; mimarisi, yapılandırmaları ve örnek uygulama çalışmaları aktarılacaktır. Wine'da yerelleştirme için alternatif çözümler geliştirilecek ve daha verimli Wine kullanımı için ipuçlar verilecektir.

Linux ile Gömülü Sistemler : Seminerde, gömülü veya düşük donanımlı özelleştirilmiş sistemler üzerinde çalışabilecek bir Linux dağıtımı geliştirmek için izlenmesi gereken adımlar üzerinde duruluyor.

Linux ile Kablosuz (Wireless) Ağlar : Yeni ağ trendi olma yolundaki kablosuz sistemlerinin mit ve gerçekleri nelerdir ? Linux'un bu pazardaki konumu nedir ? Linux ile bu alanda neler gercekleştirilebilir ? Bunlar için hangi donanım ve yazılımlar nasıl kullanılabilir ? Bu soruların cevaplarını süremiz yettiğince verebileceğimizi umuyoruz.