Paper 65

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (64) overview next (66)

65 - TitleKURUMLAR ARASI TİCARET(B2B) VE BİZTALK 2000 SERVER İLE BİR B2B UYGULAMASI
AuthorsPerihan Kilimci, Hava Harp Okulu, Bilgisayar Mühendisliği
Selim Akyokus, Doğuş Üniversitesi, Bilgisayar Mühendidliği
PC MemberNo
Contact personSelim Akyokus, sakyokus@dogus.edu.tr, 216 327 11 04 / 213
Main Fields2. E-ticaret, E-is, yeni-ekonomi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsKURUMLAR ARASI TİCARET(B2B) VE BİZTALK 2000 SERVER İLE BİR B2B UYGULAMASI


Perihan KİLİMCİ(*) ve Doç.Dr. Selim AKYOKUŞ(**)

(*) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Hava Harp Okulu, Yeşilyurt, İSTANBUL;
E-mail: p.kilimci@hho.edu.tr
(**) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Doğuş Üniversitesi, Acıbadem, İSTANBUL;
E-mail: sakyokus@dogus.edu.tr


        İş dünyasında yüzlerce ortak iş ve ticaret yapan şirket, farklı endüstriler, uyumsuz bilgi sistemleri bulunmaktadır. Bugün işletmeler için en kritik problem bu farklı ortamdaki firma ve karmaşık sistemin arasındaki entegrasyonun sağlanmasıdır. Bu entegrasyon ile B2B (Business to Business ) olarak adlandırılan işletmeler arası e-ticaret gerçekleşecektir.

Forrester Research araştırma şirketi belirli bir aşamadan sonra Internet’teki B2B e-ticaret’tin hızlı ve hiper bir büyüme kazanacağını belirtmektedir. Bu araştırmaya göre A.B.D’de B2B e-ticaret 1998 yılından itibaren beş yılda her yıl iki kat büyüyecek ve 2003 yılında 1.3 tirilyon dolarlık bir hacme sahip olacaktır.

XML ve XML tabanlı B2B entegrasyon standartları B2B uygulamalarında anahtar teknolojidir. XML’in en fazla ilgi çeken tarafı elektronik iş web uygulamalarında evrensel bir veri değişim formatı olarak kullanılmasıdır. XML’in özellikleri veri yapılarını, içeriklerini ve kavramlarını platform, şirket ve dilden bağımsız bir yapıda temsiline imkan vermektedir.

B2B iş uygulamaları ve daha bir çok alan için geliştirilmiş XML standartları ve şemaları vardır. Bu standartlar ve şemalar 3 sınıfa ayrılabilir :

1.        Frameworks : Endüstri içi ve ortaklar arası XML mesaj transferi, iletişim, etkileşim, koordinasyon için geliştirilmiş kapsamlı şemalar.
2.        Yatay (fonksiyonel iş süreci) Şemalar : Endüstriden bağımsız genellikle endüstriler arasındaki iş süreçleri için geliştirilmiş şemalar.
3.        Dikey (Vertical) şemalar : Belirli bir uygulama alanı ve endüstri için geliştirilmiş olan şemalar.

Microsoft BizTalk 2000 Server, BizTalk framework standardına dayanarak geliştirilmiş bir B2B entegrasyon sunucusudur. Bu server yazılımı kullanılarak 2 Alıcı ve 3 Satıcı firma arasında geçen bir B2B uygulaması oluşturulmuştur.

Bu bildiride B2B e-ticaret, bu konudaki standartlaştırma çalışmaları, B2B frameworks, yatay ve dikey şemalar, BizTalk 2000 Server ve geliştirme araçları ve bir B2B uygulaması tanıtılarak bu konudaki en son gelişmeler aktarılacaktır.


Remarks

prev (64) overview next (66)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente