Paper 69

Generated: Mon Oct 15 05:03:03 2001

prev (68) overview next (70)

69 - TitleİNTERNET ÜZERİNDE ÇALIŞAN DEVLET ( E-DEVLET ) VE TÜRKİYE GERÇEĞİ
AuthorsAli ihsan Tükenmez, TPAO
PC MemberNo
Contact personALİ İhsan Tükenmez, tukenmez@petrol.tpao.gov.tr, 0 533 421 9147
Main Fields1. E-turkiye, e-devlet, politikalar, mekanizmalar, eylem planlari
6. Hukuk, Yasal boyut, mahremiyet, bireysel haklar
9. Demokratiklesme, toplumsal denetim, siyaset
Other Main Fields
Abstract + Keywords
20. yüzyıl içerisinde kurulan mega devlet anlayışı hem ahlaken hemde finansal açıdan iflas etti. Kendinden bekleneni yerine getiremedi. Günümüzde ise hem ulusal hem de uluslararası bazda etkin bir devlete ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeni ekonomide hükümetler temel oyunculardan birisini oluşturmaktadır. Zenginliğin oluşturulması için gerekli şartları hükümetler oluşturmaktadır. Değişimin önünü kesen bir tavır içerisinde de olabilir, yaratıcılık için katalizör görevi de yapabilir. Dünüşümün savurduğu tehditleri görmezden gelebilir.

Tüm dünyada kamu sektörü kuşatma altındadır. Her yerde vergi mükellefleri daha iyi, daha şeffaf ve daha etkin hükümet istemektedir. Tüm hükümetlerde gözlenen en büyük özellik büyük bir israfın varlığıdır. Etkin olmayan eğitim ve öğretim programları rekabatçi bir kuşak yetiştiremediği zaman gelecek için tehlike çanları çalmakta, etkin olmayan kalkınma ve yatırım programları ise aile ve şehir hayatının temelini çürütmektedir.

Dünya yüzündeki hükümetler gittikçe daha fazla hissedilir biçimde çağdışı kalmaktadır. Hükümet hizmetlerinden yararlanan birçok tüketicinin anlamsız ve aptalca uygulanan bürokrasiye gösterdikleri sabır artık tükenmiş durumdadır.


Remarks

prev (68) overview next (70)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente